„Едно специално място, не само за нас, които работим тук , но и за целия град, дано гражданите на Плевен го оценяват, а тези, които не подозират, че го има да заповядат, да дойдат, защото тук могат да се докоснат до шедьоврите не само на българското изкуство, на най-големите автори, особено от началото на XX век, но също така да се докоснат до европейското изкуство, до големи имена. Той е събирал най-доброто и най-хубавото“, каза за БНР галеристът Ваня Дочева.
В галерията могат да бъдат видени творби на големите майстори от първата половина на XX век.
„Тук могат да бъдат видени Илия Бешков, Никола Маринов, който присъства с най-прекрасните си работи, които е правил в живота си - картина „Помакинче“ . Никола Петров със „София- зиме“, Майстора, Елена Карамихайлова, Иван Лазаров, Ангел Спасов като автор и скулптор, Иван Ненов, Кирил Петров, Бенчо Обрешков, Златю Бояджиев и български икони“, допълни Дочева в предаването „Закуска на тревата“.
С галерията е свързана и Мария Мескин, която 25 години посрещаше посетители в нея. Тя и нейният съпруг - известният скулптор проф. Кирил Мескин, говорят с респект за академик Русев, с когото са свързани до неговите последни мигове:
„Ролята на Светлин Русев беше уникална, беше несъизмерима, беше голяма във всички посоки на живота, защото той беше не само един голям световен художник, не само ръководител на Съюз на художниците в България, той беше и общественик, и държавник, но може би една от светлите му дейности е дарителството. Аз откакто го познавам той непрекъснато дарява години наред. Естествено най-голямото дарение направи на родния си град с подписан договор, той дари голяма част, почти цялата колекция, която беше събрал изобразително изкуство. Невероятни шедьоври, които стоят в Плевен, за гордост на Плевен, за този, който може да ги оцени , за този, който може да им се порадва и има потребност да се срещне с големите духовни постижения на човек на тази земя“, каза Мария Мескин.
Ценното богатство се опазва за поколенията благодарение на грижите на Общината:
„Много художници са подарявали на родните си градове свои произведения, но това дарение, което академик Светлин Русев направи на Плевен през 1984 година, няма аналог в българското музейно дело. Колекцията е удивителна. Плевен е единственият град, където могат да видят оригинали на световно известни европейски художници. От 1984 година до днес Община Плевен се грижи с отговорност и удоволствие за тази единствена, неповторима галерия, която е настанена в уникалната стара градска баня, построена във Византийски стил от известния български архитект Никола Лазаров", каза Стефка Григорова, директор на Дирекция „Хуманитарни дейности“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.