Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенци направиха велопоход до Гюргево, посветен на героите на Априлското въстание и на Ботев

| обновено на 06.06.21 в 08:43
Велопоход до Гюргево
Снимка: Ася Пенчева

За 13-та поредна година русенци направиха велопоход до Гюргево, посветен на героите на Априлското въстание и на подвига на Христо Ботев.

Организатори по традиция са местната структура на ВМРО и сдружение „Вело Русе“.

180 велосипедисти на възраст от 2 до 82 години се включиха в шествието от Русе до Гюргево тази година. Макар че градовете са разделени само от Дунава, походът всъщност е с дължина 30 километра, което е изпитание за физическата издръжливост на всеки непрофесионален велосипедист.

Изходният пункт бе пред Пантеона на възрожденците и там се събираха участниците.

Благодарение на полицията, която осигуряваше безпрепятственото преминаване на колоната по иначе оживените булеварди към Дунав мост, участниците преминаха границата и час след началото достигнаха първата цел - пристанището на Гюргево. Водач на похода и основен гид бе Искрен Веселинов, заместник-председател на ВМРО.

След поднасянето на венци и цветя пред паметната плоча на пристанището, велошествието се насочи към втората точка от патриотичния поход - мястото, където са се печатали българските вестници и се е сформирал Гюргевският революционен комитет. Тогава това място е било в покрайнините на града, а сега - на пазара.

И на това паметно за българската история място е поставена плоча.

Това бе 13-ото издание на този патриотичен велопоход, който съчетава изпитанието на физическата издръжливост на участниците и преклонение към героите, загинали за свободата ни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31
Иво Прокопиев

Иво Прокопиев: Не се засягам особено на определението олигарх

" Тези ниски данъци , които не е ясно колко ще издържат в България, би трябвало всички да ги плащат и то с огромно удоволствие , защото България остана една от малкото държави в Източна Европа с плосък данък и с толкова ниско облагане, така че по-скоро би било абсурдно, ако някой се опитва да не плаща данъци". Това заяви пред БНР Иво Прокопиев ,..

публикувано на 20.06.25 в 18:27