Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Из утопиите на изотопските градски души

Снимка: Театър на сетивата София

Какво е усещането да се оставиш в ръката на непознат, който да те поведе по уж познати пътеки към нови усещания за света около теб и в самия теб? Какво е да чуваш и докосваш света, без да го виждаш? Какво е да му се довериш, без да го познаваш наистина?

„Изотопия“ се довери на Театъра на сетивата София, за да преживее своята лична градска утопия. Провокирани от последния проект на артистите – сетивния спектакъл „Градски утопии“, и обещанието за два епизода вълшебни преживявания, се свързахме с театъра. От там пък ни въвлякоха в наистина вълшебно преживяване, измислено и подготвено специално за предаването. Така и „Изотопия“ стана част от преживяващата публика, която вдишва дълбоко странната смесица между живот и изкуство, както описват проекта си от театъра.

С изкусни, топли и уверени ръце те ни поведоха деликатно към обичайни и необичайни звуци и места, към тъмнината и светлината на пропадането и издигането. Към ароматите и вкусовете на ежедневието и тъжната поезия, която би могла да ни издебне от почти всяко столично кътче. Към божествени, успокояващи напеви, към облаци от думи, в които да се изгубим, към спомени от детството, страхове, тревоги, копнежи и надежди. За да се намерим отново като хора насред непознато място в София.


Вечерното ни приключение започна ненадейно и с промени в последния момент. То имаше и своите правила: да държим очите си затворени и със слънчеви очила близо три часа, да не говорим и да не правим записи, освен в определени моменти, организирани специално от екипа. В тях можехме да споделяме непосредствените си впечатления и усещания от всеки един от петте етапа на преживяването. И все така – без да виждаме.

Ще чуете документални записи, правени „на сляпо“, както и музика, илюстрираща емоционалните състояния, през които преминахме.

От Театъра на сетивата напомнят, че каквото и да са преживели изотопите на „Хоризонт“, вашата сетивна градска утопия ще бъде напълно различна и съвсем уникална, защото нищо никога не се повтаря по един и същи начин.

Можете да се докоснете до своето собствено сетивно вълшебство на 16 и 17 юни. Повече информация ще откриете тук.

А можете да се докоснете и до изотопската градска утопия в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05