"Да участваш в избори е политическото право, за което хората са се борили най-много". Това каза пред БНР Симона Велева, доктор по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски" и преподавател в Американския университет в Благоевград. Тя коментира зачестилото говорене за възможността за ограничаване правото на глас на българите в чужбина.
Велева подчерта, че спрямо българите в чужбина не трябва да се допуска нито ограничаване на избирателното право, нито фактическо ограничаване, защото България е там, където има и един българин. Ограничаването на правото на глас е незаконно и противоконституционно, независимо дали си от години в чужбина. България трябва да бъде атрактивна за българите в чужбина, за да могат те да инвестират в нея или да се завърнат.
В редица демократични държави е приложен подход, така че онези членове на обществото, които не са в този момент в страната си, да могат да упражнят правото си на глас, обясни Велева. Дори и да имамт някакви специфични проблеми, държавата трябва да се опитва да ги реши, но не чрез ограничаване на достъп до урните, а чрез други механизми, за да могат тези хора да са по-активно въвлечени в политическия живот, защото така функционира демокрацията.
Тя посочи, че пример за такъв механизъм е гласуването по пощата.
По отношение на машинното гласуване, Симона Велева коментира, че опасностите от манипулиране са изключително малко, а избирателното право трябва да се разширява при гарантиране тайната на вота и на основните принципи на изборите - да са честни, прозрачни и с реално отчетени резултати.
Симона Велева направи исторически преглед на избирателното право в българския контекст специално за предаването "Родина зад граница". Чуйте от звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..