Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Язовир „Кърджали“ е с намален обем, тревоги за бизнеса около него

Хотелиери, собственици на заведения и производители на риба се опасяват от финансови загуби

язовир „Кърджали“
Снимка: БГНЕС

Язовир „Кърджали“ се източва и това поставя на риск бизнеса и препитанието на стотици хора. За това алармират хотелиери, собственици на заведения и производители на риба и рибни продукти. Те твърдят, че от близо месец нивото на второто по големина хидросъоръжение у нас драстично спада. Има притеснения, че това ще отблъсне туристите, а собствениците на рибовъдни ферми ще претърпят финансови загуби.

Язовир „Кърджали“ е първият от каскада „Арда“ и се използва основно за производство на електроенергия. През годините районът стана притегателен туристически център, а това отключи инвестициите. Построиха се хотели, вилни селища, откриха се плаващи ресторанти. Язовирът стана любимо място за летните отпуски на българи и чужденци. От близо месец нивото драстично е спаднало, а гледката е неприятна, твърдят представители на бизнеса край язовира.

„Язовирът става неатрактивен относно визията му. Хората идват заради това – заради красивите гледки, водата се слива с природата. Сега, при това ниско ниво, забелязваме лунни пейзажи по ландшафта на язовира“, разказва Мирослав Шопов, собственик на плаващ ресторант.

В момента обектът е ниско в язовира и за да се стигне до него, се използва собственоръчно направена нестабилна пътека. Подобна е гледката и към останалите плаващи ресторанти в района. Притеснението на Шопов е, че нивото на язовира спада в период с много валежи, а това означава липса на достатъчно вода през лятото.

Загубите, които търпим от това, ще рефлектират върху бизнеса ни“, споделя ресторантьорът. По думите му в туристическия сектор около язовира са заети около 600 души.

Язовир „Кърджали“ се стопанисва от НЕК, а водният обем се регулира от екоминистерството. Има подписано споразумение с МОСВ през лятото нивото на язовира да не пада под минималната кота, поясни Матей Матеев, собственик на рибовъдна ферма.

„Още преди разгара на лятото сме с няколко метра под минималната кота. Това се случва в момент, когато има валежи, хидро-метеорологичната обстановка е прекрасна. Всички язовири са пълни почти, с изключение на язовир „Кърджали“, коментира Матеев.

По думите му през лятото при маловодие биологическите параметри на язовира се влошават, губи се кислород, получава се замърсяване от гниещи процеси.

„През 2009-а имахме подобна ситуация. Тогава загубихме над 100 тона риба. Преди 3-4 години загубихме около 30-40 тона“, припомня Матей Матеев.

В язовир „Кърджали“ има шест рибовъдни ферми с няколкостотин души персонал. Основно се отглеждат есетра и моруна. В момента само в две от стопанствата има около 400 тона риба. И притеснението е за нейния живот, казва друг собственик на ферма – Никола Ангелов.

През летните месеци рибата трябва активно да се храни, а липсващият кислород ощетява това хранене, уточнява той. Според Ангелов ниското ниво на водата се е проявило твърде рано.

Никола Ангелов е един от стопаните, който е на пазара от 20 години. Изнася продукция, основно черен хайвер, у нас и в чужбина. Твърди, че за българския хайвер се знае в цяла Европа.

„Българският хайвер и познат на пазара и има изключително добро име не само в Европа.

За последното драстично спадане на язовира засегнатите представители на бизнеса са изпратили писма до няколко институции, но нямат отговор. Единственото, което са разбрали е, че изпускането е спряно и за два дни нивото на язовира се е повишило с около метър. 

Чуйте и звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Производители на риба на язовир "Кърджали" притеснени от ниското ниво на водата

Представители на местния бизнес и производители на риба и рибни продукти на язовир "Кърджали" са силно обезпокоени от драстично спадналото ниво на водата.  "Най-тъжното е, че това се случва в една изключителна пълноводна година. В последните 30 дена..

публикувано на 14.06.21 в 14:09
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта,..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа,..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща...

публикувано на 09.09.24 в 11:49