Язовир „Кърджали“ е първият от каскада „Арда“ и се използва основно за производство на електроенергия. През годините районът стана притегателен туристически център, а това отключи инвестициите. Построиха се хотели, вилни селища, откриха се плаващи ресторанти. Язовирът стана любимо място за летните отпуски на българи и чужденци. От близо месец нивото драстично е спаднало, а гледката е неприятна, твърдят представители на бизнеса край язовира.
„Язовирът става неатрактивен относно визията му. Хората идват заради това – заради красивите гледки, водата се слива с природата. Сега, при това ниско ниво, забелязваме лунни пейзажи по ландшафта на язовира“, разказва Мирослав Шопов, собственик на плаващ ресторант.
В момента обектът е ниско в язовира и за да се стигне до него, се използва собственоръчно направена нестабилна пътека. Подобна е гледката и към останалите плаващи ресторанти в района. Притеснението на Шопов е, че нивото на язовира спада в период с много валежи, а това означава липса на достатъчно вода през лятото.
„Загубите, които търпим от това, ще рефлектират върху бизнеса ни“, споделя ресторантьорът. По думите му в туристическия сектор около язовира са заети около 600 души.
Язовир „Кърджали“ се стопанисва от НЕК, а водният обем се регулира от екоминистерството. Има подписано споразумение с МОСВ през лятото нивото на язовира да не пада под минималната кота, поясни Матей Матеев, собственик на рибовъдна ферма.
„Още преди разгара на лятото сме с няколко метра под минималната кота. Това се случва в момент, когато има валежи, хидро-метеорологичната обстановка е прекрасна. Всички язовири са пълни почти, с изключение на язовир „Кърджали“, коментира Матеев.
По думите му през лятото при маловодие биологическите параметри на язовира се влошават, губи се кислород, получава се замърсяване от гниещи процеси.
„През 2009-а имахме подобна ситуация. Тогава загубихме над 100 тона риба. Преди 3-4 години загубихме около 30-40 тона“, припомня Матей Матеев.
В язовир „Кърджали“ има шест рибовъдни ферми с няколкостотин души персонал. Основно се отглеждат есетра и моруна. В момента само в две от стопанствата има около 400 тона риба. И притеснението е за нейния живот, казва друг собственик на ферма – Никола Ангелов.
През летните месеци рибата трябва активно да се храни, а липсващият кислород ощетява това хранене, уточнява той. Според Ангелов ниското ниво на водата се е проявило твърде рано.
Никола Ангелов е един от стопаните, който е на пазара от 20 години. Изнася продукция, основно черен хайвер, у нас и в чужбина. Твърди, че за българския хайвер се знае в цяла Европа.
„Българският хайвер и познат на пазара и има изключително добро име не само в Европа.
За последното драстично спадане на язовира засегнатите представители на бизнеса са изпратили писма до няколко институции, но нямат отговор. Единственото, което са разбрали е, че изпускането е спряно и за два дни нивото на язовира се е повишило с около метър.
Чуйте и звуковия файл.Представители на местния бизнес и производители на риба и рибни продукти на язовир "Кърджали" са силно обезпокоени от драстично спадналото ниво на водата. "Най-тъжното е, че това се случва в една изключителна пълноводна година. В последните 30 дена..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си...
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България...
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..