Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обединение „Чист Велинград" реши да създаде онлайн карта на замърсените места

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Заради системно изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани за това места във Велинград Обединение „Чист Велинград" реши да създаде онлайн карта, в която да се нанасят замърсените места в района. 
„С цел да подпомогнем дейността на общината, за да се определи по-ясно обема на замърсяванията, започнахме създаването на тази онлайн карта, на която нанасяме места или отделни точки, на които има такъв тип замърсяване с цел впоследствие Общината да организира тяхното почистване. Проблемът със замърсяването е много голям“, каза за БНР Васил Тодев от Обединение „Чист Велинград“.

По думите му най-тежка е ситуацията със замърсяването на коритото на Чепинска река.

„С годините така се е насложило, че голяма част от населението на града и не само на Велинград, но и на съседното село Драгиново, възприема коритото на реката като място за депониране на отпадъци, което въобще не е редно и не би трябвало да е. Има в рамките на Велинград две ромски махали, които са в непосредствена близост до речното корито. Там замърсяванията са най тежки, тъй като в самите махали качеството на сметоизвозване не е добро и всички отпадъци ги изхвърлят в реката и с годините се образуват диги от такъв тип битове отпадъци. Съответно другите места, които са проблемни, те се намират в покрайнините, в периферията на населените места“, допълни в предаването „Рано в неделя“.

Във Велинград няма общинско депо за строителни отпадъци и това е един от проблемите, който води до замърсяването в общината.

„След зимния сезон във Велинград имаше доста новообразувани нерегламентирани сметища, които ние в голямата част почистихме и продължаваме да чистим, там където ни е останало. В общината мога да кажа, че чистотата е на добро ниво, изключвам това, което след зимния сезон имаше доста боклуци по нерегламентирани места. Мога да кажа, че засилихме контрола чувствително за недопускане на формиране на нови сметища и апелирам към гражданите също – отговорността е на всички нас да си пазим града чист и Общината. Сметищата са ясни, ние в общината знаем къде има сметища и къде няма и по график се почиства и се оправя“, подчерта заместник-кметът на община Велинград Атанас Палигоров.

При изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места глобата е до 4 хиляди лева.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51