Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огромен архив разказва историята на българската емиграция в Северна Америка

Институт по история на българската емиграция в Северна Америка
Снимка: Сайт на ИИБЕСА


Основан от покойния български ветеринарен лекар д-р Иван Гаджев и кръстен по-късно на неговия баща, Институтът по история на българската емиграция в Северна Америка започва дейност през 70-те години в САЩ. ИИБЕСА работи за научното изследване, съхраняването и популяризирането на историята на българите в Северна Америка.

За "романтичната" история на Института, който се намира в Гоце Делчев, и богатия му архив разказа в предаването "Родина зад граница" журналистът и общественик Кин Стоянов:

"Много знаково е, че Институтът се намира в Гоце Делчев. Неврокоп, както е старото име на Гоце Делчев, е бил един изключително важен духовен център, когато говорим не за българската държава, а за българското землище, тоест всички тези земи, в които са живеели българи, които са получили църковната независимост от султана през 1870 г. Неслучайно не в Благоевград е тронът на владиката, защото епархията е Неврокопска. Тронът на Неврокопския владика се намира в Гоце Делчев - точно срещу Института по история на българската емиграция."

Институтът се простира на три етажа със обща площ 550 кв.м. и е съставен от три части - библиотека, архив, музей. В библиотеката се съхраняват над 40 хиляди тона литература, посветена на македонския въпрос, на всички 4 основни европейски езика. На втория етаж е подредена изключително богата изложба, свързана с историята на българската емиграция в Северна Америка.



Кин Стоянов определя създателя на Института д-р Иван Гаджев като "българския Граф Монте Кристо" заради качествата на благородство, които притежава:

"Той е син на една изключително харизматична за този край личност - учителя Илия Гаджев, който до 1934 г. е бил секретар на неврокопския околийски комитет на ВМРО. За съжаление, става жертва на революционния терор през 1944 г. Синът му Иван Гаджев завършва ветеринарна медицина и през 1968 г. е ветеринарен лекар на 5-6 села по границата с Гърция. Тогава решава да емигрира и се озовава в Съединените щати, където започва от нулата, подпомогнат от представителите на българската емиграция там, за да стане един от лидерите й. Създава много успешна ветеринарна клиника. Започва да влага средства в събирането на документите на българската емиграция в Северна Америка, и започва да трупа върху гаража си един невероятен архив, който в момента се намира в Гоце Делчев. Архивът е 102 линейни метра."

Освен документи, Институтът съхранява и артефакти като икони от първия български православен храм, построен в Северна Америка, както и тухли от зидарията му. Там е и фондът на вестник "Македонска трибуна", както и на Македонската патриотична организация. Подробности за съдържанието на научния архив има на сайта на ИИБЕСА.

От основаването на Института през 1976 г. до днес всички дейности, свързани с функционирането и поддръжката му, са финансирани единствено от семейството на Иван Гаджев. В предаването "Родина зад граница" участва и синът му - Тодор Гаджев, който стопанисва Института в момента и води преговори за неговото одържавяване.

Подробности чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29