Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Механични градски часовници отмерват времето за русенци повече от век

Снимка: Ася Пенчева

Механични градски часовници отмерват времето за русенци повече от век. Съдбата на един от тези ветерани беше представена по време на Нощта на музеите на 3 юли.

Времето лети ли? А тече ли? Можем ли да го хванем? Колко време имате за слушане на този репортаж? Да не би да бързате за някъде? Представяте ли си как преди 150 години хората не са гонили нито часове, нито графици, нито разписания. Срещали са се по ранина, по обед, по икиндия, по вечеря, по нощите и онова писукане за точното време по радиото просто не е съществувало.

Само че с напредването на цивилизацията станало неизбежно да се съобразяваме с часовника. Животът на хората започнал да се разделя на часове, а модерните градове си направили специални кули с часовници за улеснение на гражданите. Така и в Русе - още преди Освобождението направили кула, на която нямало циферблат, а само камбана, но по-късно от Европа поръчали, купили и донесли бижута за най-красивите си централни сгради. Един от тях е тема на изследователската работа на ентусиастите от сдружение "Русчук.БГ". Става дума за часовника на Русенската търговско-индустриална камара, сега регионална библиотека.

"Това е часовниковият механизъм с камбанен механизъм. Бухалче на зъбчато колело и инициалите на Йохан Бойле, основател на фирмата. Това, което знаем, е, че той е бил стругар по професия, но не харесвал професията си и затова станал часовникар. Прави известни подобрения в часовниковия механизъм, променя зъбците на колелата, произвежда ги от бронз, което прави часовника по-точен, каза за БНР Валерия Йорданова, експерт библиограф в Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе.

100-годишният часовник е имал периоди на почивка, но в последното десетилетие няма минута, която да е оставена да прелети покрай стария "Бокенем". Кой и как го възстановява, разказва Йовчо Стоянов, председател на сдружението "Русчук.БГ".

"Господин Александър Първанов е творческият двигател на тези инициативи с часовниците. Той е обърнал внимание, че не работи часовника на библиотеката. Той живее отсреща и вижда всеки Божи ден, че не работи този часовник. Трябват много пари за ремонти, трябват отговорни фактори, но той още 2014 година е събрал средства от приятели набор 1964“.

Наели са професионален часовникар и с негово съдействие е направен ремонт на часовника:

"През 2014 година го пускат часовника на библиотеката, най-големият, най-представителен  - с два механизма - единият е самия часовников механизъм, другият е за камбаната".

Цялата история на този часовник предстои да бъде събрана в книга, в която ще бъдат приложени и доказателства - документи от Държавния архив, музея и лични колекции. Всъщност идеята е да уловим времето, което обикновено изтрива спомените за всичко.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Опозицията няма подходящи инструменти адекватно да обоснове вот на недоверие

"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..

публикувано на 16.07.25 в 10:17
Сградата на Община Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия провокира напрежение в Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..

публикувано на 15.07.25 в 16:51
Спас Спасов, кореспондент на

Спас Спасов: Протестът във Варна е на хора, които не искат вотът им да бъде подменен

"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..

публикувано на 15.07.25 в 15:42