Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Никола Шакев: Техническият университет в Пловдив ще подкрепи Сони, който след Дома в Ново село, вече е студент

Център за настаняване от семеен тип Ново село
Снимка: ЦНСТ Ново село

Сони, който е отгледан в Дом за деца, лишени от родителска грижа, завършва с отличие училище. Напуска социалното жилище в Ново село, където е през последните години и скоро ще е студент в във филиала на Техническия университет в Пловдив.
Той е едни от тези, които успяват да се справят, но повечето от младежите като него нямат този шанс. Когато станат пълнолетни или завършат средното училище, се налага се да напуснат социалната услуга, но без да има кой да се погрижи за тях. За него БНР разказа още преди месец. Той е дете от смесен брак на българка и виетнамец, има брат и сестра близнаци. Баща му умира сред раждането му, а майката заминава да работи в чужбина и ги оставя на грижите на възрастната баба. Впоследствие децата са настанени в Дома за деца, лишени от родителски грижи. Майката по-късно изоставя децата, като създава друго семейство.
Сони                                           Личен архив
Но Сони, който завършва с отличие математическата гимназия във Видин, днес вече е студент по компютърни науки и софтуерно инжинерство в Техническия университет в Пловдив:

"Ще уча и работя в Пловдив, защото няма кой да ме издържа, госпожите ме подкрепят, но аз трябва да се науча сам да се справям с проблемите", каза младежът пред БНР.

„Радвам се , че има все повече такива положителни истории и поздравявам Сони за много добрия избор, който е направил, да продължи обучението си в ТУ- София, филиал Пловдив, защото ние сме учебно заведение, което дава не само образование, но при нас завършващите студенти завършват с професия, което е много важно за едни млад човек“, коментира за случая пред БНР доц. Никола Шакев, заместник - директор на Пловдивския филиал на Техническия университет – София.
„При това става дума за инженерни професии, които в момента са много търсени и съвременни и вярвам, че това ще му даде добър старт в живота. Сони, който учи компютърни науки, можем да го подпомогнем в две посоки – ние като обучаваща организация можем да му предоставим общежитие като при децата, лишени от  родителски грижи, има редица преференции, другото което може да направим – да се даде подкрепа и добри препоръки в търсене на работа чрез наши партньори. В различна степен те могат да осигурят стажове или почасова работа, но работа след трети курс. Тогава дори няма нужда от нашата подкрепа, защото фирмите тогава ги грабват веднага “, каза още Шакев.

По думите му в университета има държавни стипендии за деца, нуждаещи се от социална подкрепа. Има и редица компании, които предоставят стипендии на мотивирани и изявени студенти.

Аз поемам ангажимент да се опитаме да свържем бъдещият студент Сони с тях, така че да получи подкрепа в този важен за него момент, защото това сега му е най-необходимо", посочи още доц. Шакев.

Още по темата в звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38