Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Цветелин Степанов за живота на предците ни по време на Средновековието

Снимка: m.helikon

Eпохата на ранното Средновековие - времето на езическа, дохристиянска България, е период, към който има голям интерес и много малко реално знание - най-вече заради превратната ни историческа съдба и малкото запазени писмени исторически свидетелства. Този път няма да говорим за битки, войни и славни дела на владетели, а ще погледнем или поне ще се опитаме да се потопим в по-битовата страна на живота на нашите предшественици от времето на Аспарух.

Всеки, който се интерсува от периода на Средновековието познава книги на западноевропейски автори, в които увлекателно е описан всекидневният живот от онова време - прехода между Античния Рим и Съвременна Европа, завършил с падането на Източната Римска империя - Византия, под османския напор. Многобройни писмени свидетелства дават представа за това как хората са строели жилищата си например и дори каква е била мебелировката в тях, какви са били обществените отношения, докъде се е простирала властта на владетеля и какво е било мястото на религията, как са се уреждали браковете, дори с какво са се хранели и как са възпитавали и обучавали децата си, на какво са играли те. Уви, ние не можем да се похвалим с нещо подобно, за да узнаем как е протичал животът на предците ни в неговите битови измерения.

"Българите идват на Балканския полуостров още през 5 век, но не можем да оставим знак за равенство между тях и дошлите с Аспарух.

Те са от много по-ранна епоха, но трябва да си даваме сметка, че когато говорим с някакви етоними или народностни имена, те не са нещо веднъж завинаги дадено, особено когато става дума за времето на късната античност и ранно Средновековие, защото има непрекъснато движение на най-различни племена и по-млаки народности групи и това много променя етническия облик в различните периоди“, каза за БНР проф. Цветелин Степанов преподавател по Средновековна култура в специалността "Културология" в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.

Имал ли е дворец Аспарух?

"Сега засега колегите археолози твърдят, че той не е имал дворец от тъй наречения стационарен тип, какъвто виждаме в Плиска“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27