Въвеждането на еврото в България е позитивна стъпка, заяви инвестиционният консултант Красимира Паунина в 19-тия епизод на подкаста „На всяка цена“. Индикативната дата на присъединяването ни е януари 2024-а, но според Паунина има държави, които са престояли десет години в механизма, предхождащ еврозоната – ERM II. „Трябва да влезем в еврозоната, когато сме готови за нея“, категорична е Паунина, като обърна внимание на доходите на хората. Ако жизненият стандарт бъде по-висок, преходът към единната валута ще бъде възприет по-лесно, допълни Паунина.
Инфлацията – по-висока заради възстановяването на икономиката
Логично е инфлацията да се ускорява с възстановяването на икономиката, смята инвестиционният консултант. По думите й в „периферните икономики“, каквато е българската, тя ще бъде по-висока, отколкото в страните от еврозоната. На въпрос дали е възможно да излезем от инфлационния критерий, който е ключов за приемането ни в еврозоната, Красимира Паунина заяви: „Възможно е, но мисля, че няма да бъде допуснато това да се случи“.
Инфлационната промяна във Франкфурт
Европейската централна банка промени инфлационната си цел до 2% в средносрочен план. „Целта е симетрична, което означава, че отрицателните и положителните отклонения на инфлацията от нея са еднакво нежелателни“, написа в съобщението си Франкфурт. Досега целта беше „приблизително 2 %, но под тази стойност“. „Това означава, че те отварят един прозорец за една по-висока инфлация – нещо, което сме наблюдавали при Федералния резерв в САЩ“, коментира Красимира Паунина. По думите й в Европа избират този подход, тъй като в средносрочен план с икономическото възстановяване от пандемията се очаква по-висока инфлация. Важно е, че ЕЦБ промени и елементите, които се включват в изчисляването на индекса на потребителските цени, допълни Паунина.
Също така още през юли най-вероятно ще има индикации какво ще направи ЕЦБ с програмата за изкупуване на активи (РРЕР), като посланието от Франкфурт е за поетапно намаляване на програмата до спирането й. Засега краят е обявен за март догодина, но това може да бъде променено според ситуацията, припомни инвестиционният консултант. Красимира Паунина очаква лихвените равнища да се върнат на положителна територия най-рано през 2026 година.
В подкаста „На всяка цена“ Красимира Паунина сподели личните си възгледи, които имат информационен характер и в никакъв случай не представляват препоръка за инвестиционно решение. Цялото интервю с нея може да чуете в звуковия файл.
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.