Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Чуков показва в книга как религиозните компоненти влияят върху политическите решения

Владимир Чуков
Снимка: Ани Петрова

„Това не книга за самия Израел, не е книга за юдаизма, а за държавата Израел и за юдаизма като критерий за формирането на тези две много важни радикални течения в рамките на двете големи религиозни семейства – християнството и исляма“, посочи пред БНР проф. Владимир Чуков за новата си книга „Израел между евангелизма и джафаризма”.

„Нека да кажем – това са малцинствени течения, които имат изключително силно влияние при формирането на външнополитическото решение, а и вътрешнополитическото решение на две от големите държави – САЩ и на Ислямска Република Иран. Или в конкретния случай, това е начин за прочитане на тяхното поведение вследствие на вековното формиране на определени религиозни принципи в частност – месианските възгледи на онези бих казал, стотици учени, проповедници – става въпрос за шиите, които са формирали една визия, която виждаме в много голяма степен да се прилага и в днешно време“, разказа още проф. Чуков.

В книгата „Израел между евангелизма и джафаризма“ е проследено в исторически план зараждането, формирането и развитието на двете учения.

„Аз съм се спрял на различните видове учения с оглед на изваждането на преден план на религиозните компоненти, които влияят върху политическите решения. Като епицентърът, пресечната точка е Йерусалим.

Аз съм се опитал в моята книга да разшифровам религиозната принадлежност и личност на всички 46 американски президенти, Джо Байдън е вторият католик, който е много специфичен като поведение, а другият е Джон Кенеди, който за съжаление управлява само две години. Давам ви пример с държавата Израел – ако Доналд Тръмп пренесе всички институции в Йерусалим, тоест ясно и категорично признават този град за столица на Израел, то Байдън нямаше как да върне посолството в Тел Авив. Но той направи символна крачка, като раздели посолството от консулството, те са пак в Йерусалим, но са две различни служби“, поясни още в предаването „12+4“ проф. Владимир Чуков. 

Интервюто с проф. Владимир Чуков можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29