Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела отново събра многохилядна публика

Служебният министър-председател Стефан Янев
Снимка: Радостина Чернокова

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела отново събра многохилядна публика от страната и чужбина. Фестивалът на родопската каба гайда на Илинденските поляни край Гела се проведе отново, след като миналата година бе отменен заради пандемията. Илинденският събор край Гела е с вековна история, възникнал е като среща на родопски фамилии, останали разделени от двете страни на границата до Освобождението на Родопите.

Илинденските поляни за пореден път гостоприемно приеха няколко хиляди почитатели на родопската каба гайда. Служебният министър-председател Стефан Янев официално откри 18 издание на гайдарския фестивал.

„Както казват родопчани - без гайда нищо не става. Радвам се да ви приветствам от името на домакините, които съм сигурен, че ви демонстрират типичното родопско гостоприемство. Искам да споделя с вас това, което виждам – голямо мнозинство от хора, които предполагам са от цялата страна, не само родопчани, но и всички българи, обичащи традициите и родопската музика. Това е показателно и радостно, защото освен традициите и музиката виждам и среща на поколенията, виждам и млади, и стари както сред изпълнителите, така и сред публиката“.

Служебният министър-председател Стефан Янев         Снимка: Радостина Чернокова

Кметът на Смолян Николай Мелемов коментира, че гайдарското надсвирване е навършило пълнолетие:

За всички нас е празник, в който ще се срещнат различни поколения, за които родопската традиция е ярък пример как трябва да се съхранява вековната ни история, да се отдава почит и да се отстояват изконните български корени. Днес и утре Гела е домакин на съборни дни, в които ще бъдем горди, че сме обединили, усилията и желанията на всички да пребъдат във времето българският дух и общочовешките добродетели на българина. За всички ще бъде удоволствие и незабравимо изживяване да изслушаме гайдарските сюити, прославили България по целия свят“.

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела             Снимка: Радостина Чернокова

В тазгодишното надсвирване участваха над 50 гайдари. Председател на журито беше проф. Милчо Василев от Музикалната академия "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, а доайенът на гайдарите и ръководител на „101 каба гайди" Костадин Илчев отново бе сред членовете, които следяха за:

„Най-напред за ритмичност, чистота в свиренето, външния вид, стойка, носията задължително“.

В трепетно очакване на представянето си 13-годишните Димитър Бечев, Ангел Сгуровски и Костадин Кисьов от Широка лъка споделиха:

„Самоук, слушах много стари гайдари, беше ми интересно“.

„Свиря на гайда от втори клас, от 8 годишен и много ми харесва. Самоук, слушах много записи и от там се запалих да свиря на гайда“.

„Обичам да свиря на гайда, на слух, лесно е, щом имаш мерак е лесно“.

Надсвирване в Гела           Снимка: Радостина Чернокова

Публиката бе впечатлена от изпълнението на 5 годишния Стефан Иванов от София. За участието си в надсвирването се подготвял близо месец.

Аз ще стана голям гайдар“.

Стефан е син на Евгения и Георги:

Откакто се е родил ние свирим на гайди и той слушаше гайдите толкова много, че мелодии, всичко е научил наизуст. От две години има гайда, започна да я държи с прътите и вече от 3-4 години като имаше сила да я надува и започна да свири. Каквото и да науча аз и той след мен го научава. Костадин Атанасов-Динко е нашия учител и сме любители. Запалихме се по гайдата, тя е част от нашия живот“, каза бащата на Стефан - Георги.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12