Илинденските поляни за пореден път гостоприемно приеха няколко хиляди почитатели на родопската каба гайда. Служебният министър-председател Стефан Янев официално откри 18 издание на гайдарския фестивал.
„Както казват родопчани - без гайда нищо не става. Радвам се да ви приветствам от името на домакините, които съм сигурен, че ви демонстрират типичното родопско гостоприемство. Искам да споделя с вас това, което виждам – голямо мнозинство от хора, които предполагам са от цялата страна, не само родопчани, но и всички българи, обичащи традициите и родопската музика. Това е показателно и радостно, защото освен традициите и музиката виждам и среща на поколенията, виждам и млади, и стари както сред изпълнителите, така и сред публиката“.
Кметът на Смолян Николай Мелемов коментира, че гайдарското надсвирване е навършило пълнолетие:
„За всички нас е празник, в който ще се срещнат различни поколения, за които родопската традиция е ярък пример как трябва да се съхранява вековната ни история, да се отдава почит и да се отстояват изконните български корени. Днес и утре Гела е домакин на съборни дни, в които ще бъдем горди, че сме обединили, усилията и желанията на всички да пребъдат във времето българският дух и общочовешките добродетели на българина. За всички ще бъде удоволствие и незабравимо изживяване да изслушаме гайдарските сюити, прославили България по целия свят“.
В тазгодишното надсвирване участваха над 50 гайдари. Председател на журито беше проф. Милчо Василев от Музикалната академия "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, а доайенът на гайдарите и ръководител на „101 каба гайди" Костадин Илчев отново бе сред членовете, които следяха за:
„Най-напред за ритмичност, чистота в свиренето, външния вид, стойка, носията задължително“.
В трепетно очакване на представянето си 13-годишните Димитър Бечев, Ангел Сгуровски и Костадин Кисьов от Широка лъка споделиха:
„Самоук, слушах много стари гайдари, беше ми интересно“.
„Свиря на гайда от втори клас, от 8 годишен и много ми харесва. Самоук, слушах много записи и от там се запалих да свиря на гайда“.
„Обичам да свиря на гайда, на слух, лесно е, щом имаш мерак е лесно“.
Публиката бе впечатлена от изпълнението на 5 годишния Стефан Иванов от София. За участието си в надсвирването се подготвял близо месец.
„Аз ще стана голям гайдар“.
Стефан е син на Евгения и Георги:
„Откакто се е родил ние свирим на гайди и той слушаше гайдите толкова много, че мелодии, всичко е научил наизуст. От две години има гайда, започна да я държи с прътите и вече от 3-4 години като имаше сила да я надува и започна да свири. Каквото и да науча аз и той след мен го научава. Костадин Атанасов-Динко е нашия учител и сме любители. Запалихме се по гайдата, тя е част от нашия живот“, каза бащата на Стефан - Георги.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..