Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязаха 120 години от рождението на Илия Бешков в родния му Долни Дъбник

Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен
Снимка: фейсбук-Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен

Продължават проявите, посветени на 120 години от рождението на Илия Бешков. Определян като един от най-забележителните български творци от първата половина на 20 век. Работи основно в областта на визуалните изкуства - живопис и графика, но също и като писател и педагог. В родния му Долни Дъбник звуча бешковото слово, на фона на изложба от негови графики, подредена пред читалището, което носи името на прочутия им съгражданин.

Изяществото на Бешковото слово, неговите впечатлителни карикатури събрани в една вечер като кулминация на честванията за 120 години от рождението на Илия Бешков в родния му Долни Дъбник. Прозвучаха бешковите мисли в изпълнение на актьора Сергей Константинов от Драматично-кукления театър "Иван Радоев" и Лена Богданова, секретар на читалището, което носи името на Илия Бешков. Дъбничани и гости на града се насладиха на малка част от гениалното творчество, на неговите карикатури с финото присъствие на цигулката на концертмайстора на Плевенската филхармония Чавдар Вълков:

"Много е писано, казано и разказно за големия Илия Бешков, но онова, което не избледнява в паметта е неговото писано слово и преди всичко и над всичко неговото творчество на художник", каза Сергей Константинов.

"Всеки от нас през целия си живот носи по един Бешков герой в съзнанието си,  за което му благодарим. Илия Бешков може да е български и световен творец, но той завинаги си остава дъбничанина Бешков".

Духът на Бешков и днес кара хората да се замислят и връщат години назад.

"Житейският му път тръгва от дъбнишкия чернозем, с което ние много сме горди и той през целия си живот не се е отказвал от неговия селски произход", допълни Вили Петрова, читалищен деец.

"Това име е неразривно свързано с нашия град и смятам, че отношението на дъбничани се е запазило във времето вече 120 години и съм сигурен и че в бъдеще така ще продължи. В Долни Дъбник има много силен дух. Този дух го е имало в миналото, има го и днес. Може би на този дух се дължи таланта на Бешков, на този дух, който витае тук. Самите хора са много будни и са много чувствителни към обществения живот", допълни Венцислав Върбанов, бивш кмет на Долни Дъбник и бивш министър на земеделието.

Настоящият кмет Иван Димитров коментира:

"Трябва да се предава, да се говори. Аз се радвам, че не само в Долни Дъбник, и в община Плевен, празнува се в цяла България той е голям творец".

Внучката на Илия Бешков - Илияна Бешкова каза:

"Естествено, че са радвам, че той е мой дядо, но тежестта си е тежест".

Издадена е неговата тетрадка с мисли и записки.

"Настръхва човек от тази черна тетрадка, но той е живял ужасно тежък живот с цялата си фина чувствителност. Юбилейните от тази година са албум с издавани и неиздавани карикатури. Казва се "Не се наказва вината, а куражът" - мисъл на Бешков".

Предстои да бъде издадена автобиография на Илия Бешков от автора Иво Милев. В началото на есента в Плевен подготвят голяма изложба от негови творби, които се съхраняват във Фонда на художествена галерия "Илия Бешков".

Илия Бешков Дунов (1901 – 1958) е един от най-забележителните български творци от първата половина на 20 век. Работи основно в областта на визуалните изкуства – живопис и графика, но също и като писател и педагог. Известни негови работи са карикатури и илюстрации, осмиващи зараждащия се в началото на века тоталитарен режим в България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59