Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязаха 120 години от рождението на Илия Бешков в родния му Долни Дъбник

Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен
Снимка: фейсбук-Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен

Продължават проявите, посветени на 120 години от рождението на Илия Бешков. Определян като един от най-забележителните български творци от първата половина на 20 век. Работи основно в областта на визуалните изкуства - живопис и графика, но също и като писател и педагог. В родния му Долни Дъбник звуча бешковото слово, на фона на изложба от негови графики, подредена пред читалището, което носи името на прочутия им съгражданин.

Изяществото на Бешковото слово, неговите впечатлителни карикатури събрани в една вечер като кулминация на честванията за 120 години от рождението на Илия Бешков в родния му Долни Дъбник. Прозвучаха бешковите мисли в изпълнение на актьора Сергей Константинов от Драматично-кукления театър "Иван Радоев" и Лена Богданова, секретар на читалището, което носи името на Илия Бешков. Дъбничани и гости на града се насладиха на малка част от гениалното творчество, на неговите карикатури с финото присъствие на цигулката на концертмайстора на Плевенската филхармония Чавдар Вълков:

"Много е писано, казано и разказно за големия Илия Бешков, но онова, което не избледнява в паметта е неговото писано слово и преди всичко и над всичко неговото творчество на художник", каза Сергей Константинов.

"Всеки от нас през целия си живот носи по един Бешков герой в съзнанието си,  за което му благодарим. Илия Бешков може да е български и световен творец, но той завинаги си остава дъбничанина Бешков".

Духът на Бешков и днес кара хората да се замислят и връщат години назад.

"Житейският му път тръгва от дъбнишкия чернозем, с което ние много сме горди и той през целия си живот не се е отказвал от неговия селски произход", допълни Вили Петрова, читалищен деец.

"Това име е неразривно свързано с нашия град и смятам, че отношението на дъбничани се е запазило във времето вече 120 години и съм сигурен и че в бъдеще така ще продължи. В Долни Дъбник има много силен дух. Този дух го е имало в миналото, има го и днес. Може би на този дух се дължи таланта на Бешков, на този дух, който витае тук. Самите хора са много будни и са много чувствителни към обществения живот", допълни Венцислав Върбанов, бивш кмет на Долни Дъбник и бивш министър на земеделието.

Настоящият кмет Иван Димитров коментира:

"Трябва да се предава, да се говори. Аз се радвам, че не само в Долни Дъбник, и в община Плевен, празнува се в цяла България той е голям творец".

Внучката на Илия Бешков - Илияна Бешкова каза:

"Естествено, че са радвам, че той е мой дядо, но тежестта си е тежест".

Издадена е неговата тетрадка с мисли и записки.

"Настръхва човек от тази черна тетрадка, но той е живял ужасно тежък живот с цялата си фина чувствителност. Юбилейните от тази година са албум с издавани и неиздавани карикатури. Казва се "Не се наказва вината, а куражът" - мисъл на Бешков".

Предстои да бъде издадена автобиография на Илия Бешков от автора Иво Милев. В началото на есента в Плевен подготвят голяма изложба от негови творби, които се съхраняват във Фонда на художествена галерия "Илия Бешков".

Илия Бешков Дунов (1901 – 1958) е един от най-забележителните български творци от първата половина на 20 век. Работи основно в областта на визуалните изкуства – живопис и графика, но също и като писател и педагог. Известни негови работи са карикатури и илюстрации, осмиващи зараждащия се в началото на века тоталитарен режим в България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един много сполучлив дебют на поетесата Мария Илиева

Вечно млада, но вече с пораснала красива дъщеря, Мария Илиева от София ни предлага своя слънчев дебют в стихосбирка "Родена съм, за да обичам". Не мога да не й повярвам, тя цялата излъчва обич и сърдечност. Такива са и стиховете й. Наниз от разнообразни чувства с основна перла - любовта. Към отминалото детство, към майката, към любимия,..

публикувано на 06.10.24 в 04:26
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08