Четвъртокласникът Лъчезар се занимава с наука и един от неговите въпроси беше избран да получи отговор от астронавтите от Международната космическа станция. Това, което обаче го прави още по-горд него и майка му е, че и учените не успяха да отговорят на въпроса, който постави той. Лъчезар попита защо, след като се твърди, че вселената е безкрайна и в същото време се разширява, как може нещо, което е безкрайно да се разширява.
Лъчезар иска да стане астронавт или космонавт:
"Чета доста енциклопедии за космоса, всякакви факти, попаднах на този факт и не можах да си го обясня. Мама ми каза, че мога да попитам астронавтите“.
Нина ще подкрепя сина си, защото Лъчезар обича математиката. И ще му търси специално допълнително образование:
"Живот и здраве идеята е да го запишем в по-специално училище, където да изучават усилено физика и математика".
Статистиката, представена от Министерството на образованието показва, че към средата на юли т.г. над 43 000 ученици, повечето, от които от уязвимите групи, все още не разполагат с устройство. 34 хиляди деца нямат интернет. Липсата на компютри, интернет и помощник в семейството е увеличила разликата между обучението в големите градове и малките места. Неравенства има и между ученици, чиито семейства разполагат с техника и имат умения да работят с нея, и такива без достъп до устройства и интернет. Така дистанционното обучение е накарало всеки трети ученик да проспи онлайн уроците. Има спад на знанията, увеличил се е рискът от отпадане, заради коронавируса
Засега от МОН говорят за „максимално дълго присъствено обучение през следващата учебна година“. А дистанционно да се минава „само в краен случай“. Говорят за подкрепа за наваксване на пропуските на учениците, за което ще се разчита на европейската програма "Образование" 2021-2027". Извън Covid-ситуацията - 510 училища наскоро получиха статут на иновативни. 7 ВУЗ-а бяха обявени за изследователски, за да получат от Националния план за възстановяване и устойчивост допълнително целево финансиране за развитие на научната дейност. От години в училищата е въведено т.нар. СТЕМ образование, за да може и в университетите да постъпват качествени студенти. Но това не е достатъчно. „Карайте децата да правят проекти“, казва проф. Георги Милошев от Института по молекулярна биология на БАН.
Преди 12-15 години проф. Георги Милошев започнал да изпитва студентите по нов начин - не с конспект от 40 въпроса, на основната на това, което им е преподал по време на лекциите.
"Аз не изпитвам по този начин, а ги изпитвам с научен проект за научно изследване - всички необходими неща, за които се изисква проектното начало, с увода, резултати, метода".
Той допълни, че от 15 години провежда изпитите по тази начин.
"Те влагат много повече усилия от себе си, четат различни материали, няма нужда да назубри това, което го пише в учебника, то след 5 години няма да е вярно. Нещата в областта на молекулярната биология се развиват с невероятна скорост".
Проф. Евгения Сендова от Института по математика допълни, че към образованието трябва да се подхожда с внимание към всяко дете:
"Истината е, че не трябва да има бележки от 2 до 6, или от 1 до 100, а да видим какво детето е произвело, какъв скок е направило спрямо себе си и най-вече каква радост е изпитало докато го прави".
Проф. Георги Милошев и проф. Евгения Сендова се съгласяват с мнението на известния преподавател по физика Теодосий Теодосиев, който каза:
"Най-важното производство в държавата е производството на хора, на качествени хора, които могат. Не става само с купуването на компютри и таблети, еднократна покупка няма да ни разреши проблемите на образователната система. Трябва децата да се занимават с технологии от най-ранно детство, трябва да бъде научено детето да чете колкото може по-рано, да знае значението на думите".
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..