Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионалната библиотека в Хасково осигури за читателите книги за сладолед

Снимка: Библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково

Служителите в Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково организираха изложба с книги, посветени на сладоледа.

Неоспорим факт е, че първият сладолед се е появил в древен Китай преди 5000 години. Китайците смесвали сняг и лед, донесени от планините, прибавяли в сместта портокали, лимони и зрънца от нар, а също така вино и мед. Китайците научили арабските търговци да смесват плодови сиропи със сняг, а арабите от своя страна разпространили рецептата сред венецианците, а по-късно и сред римляните. Известно е, че римският император Нерон бил пристрастен към сладоледа. Неговите готвачи редовно приготвяли сняг и лед, в който слагали нектар, плодове мед.

Европа научила за замразения десерт през 13 век от известния пътешественик Марко Поло, който донесъл от Китай в Италия рецепти за плодов сладолед. Първият град, в който започнали да произвеждат сладолед, бил Париж. Това се случило през 1676 година, когато 250 парижки сладкари се обединили и създали корпорация за производство на сладолед, но официалната рецепта за приготвяне на сладолед се считала за държавна тайна. Само след 100 години във Виена била издадена готварска книга, която съдържала различни рецепти за сладолед. Един екземпляр от книгата се е запазил и до днес.

От Франция тайната рецепта била занесена в Англия. За първи път сладоледът бил сервиран на богато угощение, което английският крал Чарлз I дал на приближените си. В Америка рецептите за приготвяне на сладолед попаднали чрез английските преселници през 1774 година.

"През 16 век ледът и снегът били високо ценени, били трудни за набавяне и за съхраняване и затова се  превърнали в еталон на високия социален статус. Богаташите, които успявали да се снабдят с известни количества го афиширали по всякакъв начин. Използвали го за елегантна украса на масите, разхлаждали въздуха през горещите вечери, нареждали около него пресни храни, за да ги запазят свежи", каза за БНР Анна Щилиянова от Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково.

Ключ към правенето на сладолед се оказало откриването на начин да се замразят различни субстанции. Първи започнали да замразяват кремове французи и англичани и започнали да ги наричат ледени кремове.

"Антонио Латини - баща на сладкия лед, както го наричали, пръв в книгата си "Модерният иконом" през 1694 година обяснява как  да се приготви сладолед. Неговата рецепта е именно -  мляко, захар, озахарени парчета тиква. Сместа се охлаждала във вана, пълна с натрошен лед и сол и  се разбърква. Той оставил и две рецепти за шоколадов сладолед. До тогава шоколадът бил използван и познат като топла напитка, а той започнал да го замразява на тухлички".

Снимка: Библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково

През XX  век започва промишленото производство на сладолед. Появяват се вафлени фунийки. Първата машина за сладолед е изобретена през 1904 година.

За официален рожден ден на сладоледа се счита 10 юни 1786 година, когато сладоледът бил пуснат в Америка за масова продажба. Днес сладоледът се произвежда в почти всички страни на света и за приготвянето му се използват над 200 продукта. В сладоледената индустрия са познати стотици видове сладолед, като някои от тях се правят по много сложни рецепти.

Пенсионерката Катя редовно посещава библиотеката в Хасково и за слушателите на "Хоризонт" тя сподели нейната рецепта за сладолед:

"Сега ще ви представя някоя по-лесна рецепта, която съм изпитала през годините. Сметанов сладолед. Необходимите продукти са 3 яйца, 70 грама захар, 300 милилитра сметана от около 33-35% масленост. Начинът на приготвяне е като разделим белтъците от жълтъците. В отделна купа разбиваме с миксер белтъците на сняг с щипка сол. В друга купа разбийте жълтъците със захарта, отделно разбийте студената сметана, докато стане пухкава. Следващата стъпка е да смесите сметаната и сместта с жълтъците  и накрая внимателно добавете белтъците, разбърквайки с шпатула отдолу нагоре. След това изсипете сместта в контейнерчето за замразяване и сложете в камерата. След около два часа извадете и леко разбъркайте сместта. След около 6-7 часа ще имате вкусен домашен сметанов сладолед".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53