В Плевен приключи европейски проект, реализиран от Регионалния център по трансфузионна хематология. Безвъзмездните средства са свързани с лечението на болни от Covid-19. Центърът обслужва още и областите: Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Разград и Русе. Средствата са от Европейския съюз, отпуснати са безвъзмездно на трансфузионната мрежа на страните членки.
"В крайна сметка единствено нашият център в България е одобрен от представители на Европейската комисия да бъде включен в този проект и да получи от тези 36 милиона евро определена сума. Бюджетът по нашия проект е 356 хиляди евро", каза за БНР д-р Нели Досева, ръководител на Регионалния център по трансфузионна хематология в Плевен:
Със средствата са купени два апарата за аферезна плазмафереза, при които реконвалесцентната плазма се събира апаратно:
"Дарителите на реконвалесцентната плазма в този случай могат да даряват до 600 милилитра реконвалесцентна плазма, което, ако го сравним при стандартно кръводаряване максималното количество плазма е 200 милилитра, т.е. апаратното даряване на реконвалесцентна плазма позволява да събираме еднократно по-големи количества плазма. Също така позволява един кандидат дарител да се включи в цикъл от дарявания. Затова имаме дарители на реконвалесцентна плазма, които даряват два или три пъти и оттам количеството произведена реконвалесцентна плазма се умножава", допълни д-р Нели Досева.
С европейските средства е купен и апарат за изследване на ати-Covid антитела. Дарителите трябва да отговарят на определени условия.
"Започнахме сами да провеждаме изследвания, които до преди това се провеждаха в лаборатория, с която имахме сключен договор. Също така от тези средства си закупихме донорски столове. Това е специализирано оборудване".
Повишена е и квалификацията на медицинските специалисти в Центъра. В момента за аферезни процедури има подготвени четирима лекари и седем медицински сестри. Продължава и създаването на депо:
"С афереза се добива не само реконвалесцентна плазма, която ще се използва за лечение на пациенти с Covid-19, но в последствие ще започнем производство и на тромбоцитни концентрати. Това е един специален кръвен продукт, с което ще разширим вида кръвни съставки, който предлагаме на обслужваните от нас здравни заведения. Друг благоприятен резултат от реализирането на този проект е, че успяхме да създадем депо от реконвалесцентна плазма. В момента в нашия център има 133 единици реконвалесцентна плазма, това е кръвна съставка, която се съхранява в замразено състояние. Срокът на годност е две години".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..