Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионалният център по трансфузионна хематология в Плевен разполага с нови апарати

В Плевен приключи европейски проект, реализиран от Регионалния център по трансфузионна хематология. Безвъзмездните средства са свързани с лечението на болни от Covid-19. Центърът обслужва още и областите: Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Разград и Русе. Средствата са от Европейския съюз, отпуснати са  безвъзмездно на трансфузионната мрежа на страните членки.

"В крайна сметка единствено нашият център в България е одобрен от представители на Европейската комисия да бъде включен в този проект и да получи от тези 36 милиона евро определена сума.  Бюджетът по нашия проект е 356 хиляди евро", каза за БНР д-р Нели Досева,  ръководител на Регионалния център по трансфузионна хематология в Плевен:

Със средствата са купени два апарата за аферезна плазмафереза, при които реконвалесцентната плазма се събира апаратно:

"Дарителите на реконвалесцентната плазма в този случай могат да даряват до 600 милилитра реконвалесцентна плазма, което, ако го сравним при стандартно кръводаряване максималното количество плазма е 200 милилитра, т.е. апаратното даряване на реконвалесцентна плазма позволява да събираме еднократно по-големи количества плазма. Също така позволява един кандидат дарител да се включи в цикъл от дарявания. Затова имаме дарители на реконвалесцентна плазма, които даряват два или три пъти и оттам количеството произведена реконвалесцентна плазма се умножава", допълни  д-р Нели Досева.

С европейските средства е купен и апарат за изследване на ати-Covid антитела. Дарителите трябва да отговарят на определени условия.

"Започнахме сами да провеждаме изследвания, които до преди това се провеждаха в лаборатория, с която имахме сключен договор. Също така от тези средства си закупихме донорски столове. Това е специализирано оборудване".

Повишена е и квалификацията на медицинските специалисти в Центъра. В момента за аферезни процедури има подготвени четирима лекари и седем медицински сестри. Продължава и създаването на депо:

"С афереза се добива не само реконвалесцентна плазма, която ще се използва за лечение на пациенти с Covid-19, но в последствие ще започнем производство и на тромбоцитни концентрати. Това е един специален кръвен продукт, с което ще разширим вида кръвни съставки, който предлагаме на обслужваните от нас здравни заведения. Друг благоприятен резултат от реализирането на този проект е, че успяхме да създадем депо от реконвалесцентна плазма. В момента в нашия център има 133 единици реконвалесцентна плазма, това е кръвна съставка, която се съхранява в замразено състояние. Срокът на годност е две години".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28