Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След няколко години на Земята ще грейне изкуствено Слънце

Димитър Тонев
Снимка: Добромир Видев

4 години остават до момента, в който на Земята ще грейне изкуствено Слънце. Това ще стане във Франция, където от близо 35 години се строи ядрен реактор за синтез на ядрено гориво. България също е част от този проект. А за да запознаят обществеността с него и с българското участие, до 23 август в София има изложба със снимки, която можете да видите на моста до НДК в София.

Снимка: Добромир Видев

ITER е името на проекта. ТОКАМАК е системата от магнити, които, с помощта на магнитно поле, ще ограничават ядреният синтез. Ядрен синтез е онова, което се случва в Слънцето, за да свети милиарди години и да движи човечеството напред. Кадараш, Югоизточна Франция е мястото, където е разположен този експериментален реактор. Там работят и българи, каза за БНР професор Димитър Тонев от Института за ядрени изследвания.

"Ядреният институт изследва качеството на материалите на стените, от които се прави "Токамака", както и българи в различни научни организации. Аз познавам мои състуденти, които в Англия работят по този проект".

Снимка: Добромир Видев

Идеята за реактор, който да прави енергия чрез ядрен синтез е от 1985-та година. В него участват 34 държави – от ЕС, Индия, Китай, Русия, САЩ, Южна Корея, Япония. Заради известни пречки срокът за пускане на ядрения реактор е удължаван няколко пъти. Сегашният срок за първото пускане е 2025-та година. Сградата е вече построена. Основата поставена. А наскоро беше съобщено, че първият компонент от плазмената камера пътува от САЩ към Европа. Плазмата в нея ще се нагрява до температура от 150 милиона градуса. Десет пъти по-горещо от ядрото на слънцето. И за да не стопи камерата, плазмата ще бъде удържана от мощно магнитно поле.

Снимка: Добромир Видев

ITER ще има мощност 500 мегавата. За старта му ще е нужна входяща мощност от 50 мегавата. Целта е да се докаже, че термоядреният синтез може да бъде мощен източник на ток, без да има вредни емисии.

"При огромно налягане и висока температура имаме сливане на леки ядра. В  случая ние искаме да разгледаме деутерий и тритиий - два изотопа на водорода, които се сливат. Образува се ядро на хелий и се отделят неутрони, които носят огромна енергия и точно от тази енергия очакваме да имаме енергоизточниците на бъдещето. Въпросът е тази плазма, която е нагрята до 150 милиона градуса и го удържат магнитни сили, отделената огромна енергия може да се ползва като конвенционалните централи".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25