Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След няколко години на Земята ще грейне изкуствено Слънце

Димитър Тонев
Снимка: Добромир Видев

4 години остават до момента, в който на Земята ще грейне изкуствено Слънце. Това ще стане във Франция, където от близо 35 години се строи ядрен реактор за синтез на ядрено гориво. България също е част от този проект. А за да запознаят обществеността с него и с българското участие, до 23 август в София има изложба със снимки, която можете да видите на моста до НДК в София.

Снимка: Добромир Видев

ITER е името на проекта. ТОКАМАК е системата от магнити, които, с помощта на магнитно поле, ще ограничават ядреният синтез. Ядрен синтез е онова, което се случва в Слънцето, за да свети милиарди години и да движи човечеството напред. Кадараш, Югоизточна Франция е мястото, където е разположен този експериментален реактор. Там работят и българи, каза за БНР професор Димитър Тонев от Института за ядрени изследвания.

"Ядреният институт изследва качеството на материалите на стените, от които се прави "Токамака", както и българи в различни научни организации. Аз познавам мои състуденти, които в Англия работят по този проект".

Снимка: Добромир Видев

Идеята за реактор, който да прави енергия чрез ядрен синтез е от 1985-та година. В него участват 34 държави – от ЕС, Индия, Китай, Русия, САЩ, Южна Корея, Япония. Заради известни пречки срокът за пускане на ядрения реактор е удължаван няколко пъти. Сегашният срок за първото пускане е 2025-та година. Сградата е вече построена. Основата поставена. А наскоро беше съобщено, че първият компонент от плазмената камера пътува от САЩ към Европа. Плазмата в нея ще се нагрява до температура от 150 милиона градуса. Десет пъти по-горещо от ядрото на слънцето. И за да не стопи камерата, плазмата ще бъде удържана от мощно магнитно поле.

Снимка: Добромир Видев

ITER ще има мощност 500 мегавата. За старта му ще е нужна входяща мощност от 50 мегавата. Целта е да се докаже, че термоядреният синтез може да бъде мощен източник на ток, без да има вредни емисии.

"При огромно налягане и висока температура имаме сливане на леки ядра. В  случая ние искаме да разгледаме деутерий и тритиий - два изотопа на водорода, които се сливат. Образува се ядро на хелий и се отделят неутрони, които носят огромна енергия и точно от тази енергия очакваме да имаме енергоизточниците на бъдещето. Въпросът е тази плазма, която е нагрята до 150 милиона градуса и го удържат магнитни сили, отделената огромна енергия може да се ползва като конвенционалните централи".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51