Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов живот за 2-годишният Мани след успешна операция

Снимка: http://eq-bg.org

Историята на 2-годишният Мани започва трудно без надежда, без вяра, без любов.

„Запознахме се с него, той беше още в родилното отделение, когато ни се обадиха със сигнал, че детето е изоставено и е с доста екстремна хидроцефалия, която не подлежи на операция“, каза за БНР Елена Петкова от Сдружение „Еквилибриум“.

Хидроцефалията означава екстремно нарастване на обиколката на главата, което се отразява на цялостното развитие и събиране на вода в подкорието на главичката.

След консултация с представител на отдел „Закрила на детето“ и УМБАЛ „Канев“ в Русе е взето решение детето да бъде прието в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа към „Сдружение „Еквилибриум".

„Така Мани се появи в нашия Център, като мнението на русенските лекари беше, че категорично главичката не подлежи на операция, с което ние не се примирихме. Направихме допълнителна образна диагностика и се свързахме с д-р Цеков в Клиника “Токуда“в София. Изпратихме му записите на изследванията и преценката на лекаря, който е специалист в тази област, беше за наше щастие, че той се наема да направи операцията и по негово мнение хидроцефалията подлежи на операция. Мани още не беше навършил 2 месеца, т.е. октомври 2019 беше направена операцията в „Токуда“ в София и тя се оказа успешна“.

Преди да бъде направена операцията главата на детето се е увеличила с 12 сантиметра, което е неблагоприятно за детето.

„За щастие преди няколко месеца успяхме да го изведем в приемна грижа, тъй като за него това беше най-доброто развитие. Стигнахме до приемната грижа, поради факт, че майката на Мани, която първоначално се беше отказала от него, но ние не се отказахме от нея и продължихме да поддържаме контакт и да я държим в течение за всичко , което се случва с детето ѝ. Настояхме за онлайн срещи между майката и детето. Той като че ли разпознава гласа ѝ, защото много се радва, когато тя му говори през компютъра и за нас има огромно значение. Майката към настоящия момент е в чужбина, но се надяваме, че като си стъпи на краката ще се съберат отново заедно, което ще е най-доброто развитие на историята на Мани“.

Човекът, който с усърдие успява да се свърже с лекарите в София и да му намери дом  е Милена Неделчева.

„Той нямаше друг шанс и всичко се случи по възможно най-благоприятния начин“.

Тя разказа, че Мани винаги се е събуждал с усмивка, докато е бил в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа.

Теменужка Колева е приела детето в дома си:

„Аз за него нищо не знаех, нито го бях виждала. Попитаха ме по телефона дали ще взема дете с хидроцефалия и аз казах- да“.

По думите ѝ Мани разбира почти всичко.

„Много е спокоен“.

Теменужка Колева изрази надежда майката на Мани да поеме грижата за дете си.

Мани след дни ще празнува втория си рожден ден. Без вярата, надеждата и любовта на хората около него това нямаше да се случи. И тази битка на Сдружение „Еквилибриум" си е струвала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51