„Запознахме се с него, той беше още в родилното отделение, когато ни се обадиха със сигнал, че детето е изоставено и е с доста екстремна хидроцефалия, която не подлежи на операция“, каза за БНР Елена Петкова от Сдружение „Еквилибриум“.
Хидроцефалията означава екстремно нарастване на обиколката на главата, което се отразява на цялостното развитие и събиране на вода в подкорието на главичката.
След консултация с представител на отдел „Закрила на детето“ и УМБАЛ „Канев“ в Русе е взето решение детето да бъде прието в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа към „Сдружение „Еквилибриум".
„Така Мани се появи в нашия Център, като мнението на русенските лекари беше, че категорично главичката не подлежи на операция, с което ние не се примирихме. Направихме допълнителна образна диагностика и се свързахме с д-р Цеков в Клиника “Токуда“в София. Изпратихме му записите на изследванията и преценката на лекаря, който е специалист в тази област, беше за наше щастие, че той се наема да направи операцията и по негово мнение хидроцефалията подлежи на операция. Мани още не беше навършил 2 месеца, т.е. октомври 2019 беше направена операцията в „Токуда“ в София и тя се оказа успешна“.
Преди да бъде направена операцията главата на детето се е увеличила с 12 сантиметра, което е неблагоприятно за детето.
„За щастие преди няколко месеца успяхме да го изведем в приемна грижа, тъй като за него това беше най-доброто развитие. Стигнахме до приемната грижа, поради факт, че майката на Мани, която първоначално се беше отказала от него, но ние не се отказахме от нея и продължихме да поддържаме контакт и да я държим в течение за всичко , което се случва с детето ѝ. Настояхме за онлайн срещи между майката и детето. Той като че ли разпознава гласа ѝ, защото много се радва, когато тя му говори през компютъра и за нас има огромно значение. Майката към настоящия момент е в чужбина, но се надяваме, че като си стъпи на краката ще се съберат отново заедно, което ще е най-доброто развитие на историята на Мани“.
Човекът, който с усърдие успява да се свърже с лекарите в София и да му намери дом е Милена Неделчева.
„Той нямаше друг шанс и всичко се случи по възможно най-благоприятния начин“.
Тя разказа, че Мани винаги се е събуждал с усмивка, докато е бил в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа.
Теменужка Колева е приела детето в дома си:
„Аз за него нищо не знаех, нито го бях виждала. Попитаха ме по телефона дали ще взема дете с хидроцефалия и аз казах- да“.
По думите ѝ Мани разбира почти всичко.
„Много е спокоен“.
Теменужка Колева изрази надежда майката на Мани да поеме грижата за дете си.
Мани след дни ще празнува втория си рожден ден. Без вярата, надеждата и любовта на хората около него това нямаше да се случи. И тази битка на Сдружение „Еквилибриум" си е струвала.Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат..