Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природонаучният музей в Котел е вторият по големина след този в София

Природонаучен музей в Котел
Снимка: Фейсбук.- Христо Симеонов

Природонаучният музей в Котел е свързан с името на неговия основоположник, местния учител-естественик Васил Георгиев (1875-1963). В продължение на 60 години той  е изучавал и събирал различни видове вкаменелости - бозайници, земноводни птици, влечуги насекоми. В него може да се види голяма част от природното разнообразие на Източната част на Стара планина.

През 1981 година по случай честването на 1300 години от основаването на България се открива нова сграда, в която се намира музея. Всички експонати са разделени по видове – насекоми, висши растения, земноводни, риби, безгръбначни, влечуги, бозайници, птици. Представени са в реалната си среда, която обитават и включват редки застрашени видове като черния лешояд, щъркел, видра и много други. Те са разположени на площ от 1000 квадратни метра.

"В музея имаме изчезнали видове, които не съществуват в нашата природа. Това са сивия жерав, стрепет, качулата кукувица. Това са изчезнали видове, които могат да се видят единствено тук“, каза за БНР Илия Илиев, уредник в музея.

Природонаучният музей в Котел е вторият по големина след този в София.

„Софийският също има много експонати. Нашите експонати са 30 хиляди 610 експоната и по-голямата част са във Фондохранилището и сме изложили само около 2700 експоната единствено само тук“.

В музея може да се види императорски пингвин, кайман, кубински крокодил, бруненосец, ецелот, златист фазан.

"В зала "Ботаника" има лечебни растения, ранно пролетни, също така и гъби. От лековитите  растения могат да се видят почти всички видове билки като жълт кантарион, червен кантарион, пелин, волски език. Това са все лековити растения, които ви изброявам".

Работното време  на Природонаучния музей  в Котел е от 8.30 до 17.30. Отворен е в празнични дни.

Повече можете да чуете в звуковия  файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12