Поръчката, обявена от Регионалния исторически музей - София, е на финалната права.
Архитектите оспорват възлагането на реставрация на сграда - паметник на културата на инженеринг, каквато е процедурата по заданието. От Камарата на архитектите настояват за реставрацията на обекта първо да се проведе самостоятелна процедура за възлагане на проектирането, а едва след като бъдат изработени, одобрени и съгласувани инвестиционните проекти, да бъде възложено и строителството.
Процедура се обявява за четвърти път, като на това обявяване не се прилага никакъв идеен проект, въпреки наличието на съгласуван такъв, уточни пред БНР арх. Константин Пеев, заместник-председател на Камарата на архитектите. Той е и проектант на идейния проект за реставрация на Банята в Овча купел, който е изготвен през 2016 г. и е бил одобрен от Министерството на културата.
По думите му това означава, че спечелилилият ще може да си направи съвсем нов, различен от този проект, който тепърва ще трябва да се съгласува отново с Министерството на културата.
„Подобно нещо се случи с Банята в Банкя.“
Предишните три обществени поръчки са прекратени поради несъответствия, включително липса на одобрение от Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) на задание и виза за проектиране и идеен проект, както и липсата на яснота кои разходи са за сметка на европрограмата и кои - за сметка на общинския бюджет, а също и поради неизяснени авторски права.
Такива сложни сгради, които са в списъка на недвижимите културни ценности от местно значение, не е добре да се изпълняват на инженеринг, категоричен е Константин Пеев.
При инженеринга водещ е изпълнителят, а при всеки бизнес се търси максималната финансова изгода, поясни той.
„По този начин проектът се оптимизира в определена посока, като съдържанието на идеята доста често остава назад.“
Столичният общински съвет е гласувал бюджет за обновяване, адаптация и реставрация на Банята в размер на около 8 милиона лева. Част от средствата за минералната баня в Овча купел – 3 милиона лева, идват по програма за върхови научни постижения и трябва да се усвоят до края на идната година, тоест при забавяне на процедурата могат и да бъдат загубени.
В София допреди 15 години е имало около 12 обществени бани, сега са останали шест, алармира архитектът.
„Баня „Мадара“ е офис на охранителна фирма. Баня „Ситняково“ стана фитнес център. Баня „Три кладенци“ беше разрушена. Баня „Подуяне“ зад Театър „София“ не знам в какво положение е.“
Според арх. Пеев подобни сгради, разполагащи с минерална вода, могат да се използват за профилактика в здравеопазването.
„Тъй като по никакъв друг начин те не могат да бъдат ефективно финансирани.“
Ние като възложител имаме своите аргументи против тези на Камарата на архитектите, посочи пред БНР доц. д-р Венета Ханджийска-Янкулова, директор на Регионалния исторически музей – София, който обяви обществената поръчка за сградата на банята в Овча купел.
Според Янкулова обществената поръчка е така структурирана, че задава много сериозни условия на проектантския екип, което е гаранция за качествено проектиране и изпълнение.
След полунощ ще стане ясно колко са кандидатите по обявената обществена поръчка.
Антикорупционният фонд призовава за прекратяване на обществената поръчка за адаптация на Баня „Овча купел“ в научен център поради множество нарушения.
„Призоваваме за прекратяване на текущата, четвърта по ред обществена поръчка, като незаконосъобразна и нарушаваща основни принципи на Закона за обществените поръчки, Закона за културното наследство, Закона за устройство на територията и международните актове за опазване на културно наследство“, заявяват от Антикорупционния фонд.
В сигнал, изпратен до Софийска община, министъра на културата, НИНКН и други отговорни институции, експертите на АКФ констатират множество сериозни нарушения, най-важните от които са недопустима намеса в режима на опазване на сградата, сериозни разминавания в процеса на инвестиционно планиране и подготовка на обществените поръчки, както и съществени нарушения на Закона за обществените поръчки.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..