Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около един милион израелци вече са ваксинирани трети път

Израелци чакат да се ваксинират
Снимка: Искра Декало

Около един милион израелци вече са ваксинирани трети път, след като стана ясно, че в страната е навлязла мутация на Covid-19, която силно увеличи броя на тежко болните и поставените на апаратно дишане. Все още не е проучено колко дълъг е имунитета, който дава една порция от ваксината. Ваксинираните дори се заразят, изкарват много по-леко, дори безсимптомно болестта. Серологичните тестове са много скъпи (много трудно ги изписват личните лекари). Различните възрастни хора имат различно количество антитела в организма си. По предложение на правителството хората над 60 години са поканени да си направят трета ваксина. Причината точно те да са първите, които получават трета доза е, че те бяха имунизирани пред ноември-декември миналата година и са минали повече от 6 месеца от първата им инжекция, а освен това повечето имат тежки съпътстващи заболявания.

В момента има два вида пунктове за ваксиниране. Едните са за хората от златната възраст. Те са в сгради с климатик и пейки в приемната. Има и други - за младежи между 12 и 21 години. Те обикновено се откриват в палатки в късните следобедни часове и вечер, в паркове и на площади. Около тях има дискотека. Често черпят с нещо за пиене или има и подаръци.

Един от пунктовете за ваксиниране е в културен дом в Бат Ям ( Русалка), сателитен райони на Тел Авив. Пред пункта за ваксиниране не се чака. Пристигналите са се записали предварително по телефона, а тези които добре ползват Интернет- по Интернет. Така всеки знае кога да дойде. На самото място има пейки, но на влизане рядко някой ги ползва. В залата има пет-шест медицински работника, чиито работни места са отделени със завеси. Хората ползват пейките след ваксинирането. Там изчакват четвърт час, за да са сигурни, че няма да им прилошее. Докато чакат могат да се отбият да им измерят кръвното налягане или, ако имат някакви други заболявания, да им направят кардиограма. Могат да се посъветват по всякакви медицински въпроси с доброволците - най-често пенсионирани лекари или медицински сестри и братя.

"На втория ден, когато обявиха, че трябва да се постави третата ваксина аз, жена ми, децата ми и техните половинки (които са също над 60 години), дойдохме на същия този пункт за ваксиниране. Както и сега, нямаше опашка. Нямаме никакви странични ефекти след инжекцията. Може би един ден само на някои от нас ги боля мястото където са инжектирани, но това може да е и защото са ползвали услуги на неопитни медицински работници. След това, всичко отзвуча. Много искаме живота ни да продължи свободно, без ограничения на придвижване или други форми на карантина. Затова се ваксинирах, което считаме, че е гражданска отговорност за всеки възрастен човек и се надаваме, че и останалите възрастни хора ще го направят. Само тогава ще можем да сме сигурни, че няма да ни заразят и ще можем да продължим да ходим на различните кръжоци, на гимнастика, на лекции, т. е. няма да се лишим от социални контакти, както по време на локдауните",  каза за БНР осемдесет годишният Хаим Тулик, дошъл да придружи свой приятел.

По думите му ваксинирането ще осигури спокойствие при пазаруване в магазините.

"Ще можем да изпием някакво питие в кафенетата с приятели и да бистрим политиката. Възвърнаха и културните прояви, част от които са с огромни намаления и са предназначени за възрастните хора. Само след масова имунизация ще сме сигурни, че съседа ни по стол в театъра е достатъчно защитен и най-важното не е болен (или скрито болен) и няма опасност да зарази околните. Ние, възрастните хора, не сме само най-тежко боледуващите от всякакви инфекции и е опасно, ако не сме ваксинирани. Освен болести през годините сме натрупали и много житейска мъдрост. Може би затова процента на имунизираните над 60 години в световен мащаб е най-висок. Рядко сме под въздействието на антиваксерите, които се изявяват в социалната мрежа. Един лекар нарече антиваксерите „заразени“, като най-често заразата им е политическа. Но в същото време е добре да се напарвят по-сериозни изследвания за времето на въздействие на ваксините", допълниТулик.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32