За мен Митко е "Икар" във фотографията. Само, че неговите криле не са от пера, а неговите крила са неговият дрон. Той снима с този дрон. Митко е пътешественик. Той е откривател на светове, той е от типа на хвърчащите хора, поетично описани от Валери Петров. Той лети високо, отвисоко гледа на света и не влиза в днебнодневието. Той гледа отгоре и се наслаждава на всичко това, което вижда. Наслаждава се на нашата изключителна планета, която е най-красива във Вселената", каза за БНР кураторът на изложбата Елена Филипчева.
Тя подчерта, че е трудно да намери фотографи, които да я вдъхновят, винаги търси нещо различно:
"Митко е много различен от всички останали. Това беше предизвикателството да работим заедно и да осъществим тази изложба с нечовешки поглед", допълни Филичева.
Професор Георги Лозанов заяви, че творчеството на Димитър Караниколов е визуален феномен и е "свързано със желанието на човека да преодолява собствените си граници и във времето, и в пространството“
"И когато успее да види себе си извън тези граници разбира повече себе си отколкото, когато стои при себе си. В този смисъл тази изложба носи особено поетично познание за нашия човешки свят, видян малко от космоса, отгоре. Аз даже го свързвам с Малкия Принц“.
По думите му изложбата е естетска и е направена за удоволствие на очите.
"Тя има вътрешни дъна. Можеш да влезеш и да откриеш различни смисли в тях и това става с едно бавно гледане".
Авторът на изложбата Димитър Караниколов, заяви, че всички визуални изкуства са свързани, независимо дали става дума за фотографии, мода, дизайн, винаги става въпрос за композиция, цвят, светлина.
"Крачката между архитектура и фотография не е много голяма. Аз се занимавам с нещо много специфично, занимавам се с архитектурни визуализации, т.е. визуализирам как биха изглеждали сградите, след като се построят, което до голяма степен е фотография на бъдещи сгради. Представете си една снимка фотореалистична на сграда, която още не съществува и това е един вид виртуална фотография. Крачката от архитектура до фотография е много малка".
Името на изложбата е измислено заедно от автора Димитър Караниколов и Елена Филипчева.
"Нейна беше идеята да положим кадрите на земята и те да се възприемат по същия начин, по който са снимани от въздуха и съвсем умишлено избрахме кадри, в които има много малко човешко присъствие, вижда се лодка, път вълна, които подсказват за мащаба на кадрите. Умишлено избегнахме кадрите, в които се вижда човешка намеса върху природата".
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..