"Позитивната тенденция това е, че през миналата година от доста дълго време има положителен механичен прираст в страната, който се равнява с +30 хиляди души и се надяваме тази тенденция да се запази. Миналата година беше малко екстремна за всички, свързана с коронавируса, но факт е, че доста българи, които живеят в чужбина, се върнаха в България“, каза за БНР доцент д-р Надежда Илиева, ръководител на секция "Икономическа и социална география" в Института по геофизика, геодезия и географи на Българската академия на науките.
Тя даде пример с град Враца, който се намира в силно обезлюден район, но през последните години има един положителен механичен прираст. Във Враца се установяват да живеят хора от Северозападна България.
"Може би изход има. Всичко зависи от икономическата ситуация, която ще се създаде в съответното селище, от социалната сигурност, която също е предпоставка за привличане на населението, екологичните фактори", допълни в предаването "Преди всички" Илиева.
В Пловдив също се увеличава населението заради направените инвестиции за разкриване на работни места в района.
"България е част от съвременна Европа и всички процеси, които се наблюдават в България, не са чужди за нито една европейска държава въпросът е, след като една държава достигне така наречения пети етап от демографския преход, който се характеризира с изключително ниска раждаемост, с повишаваща се смъртност застаряване на населението, след това какво следва. В демографската теория не е написан шести етап от демографския преход. Това не ми се вярва да бъде краят на една европейска цивилизация".
Тя заяви, че доста млади хора започват да се заселват в крайградските зони:
„Но това е типично за крайградските зони, не за обезлюдени селища в Северозападна България или в Родопите. Все по-често започва да се говори за този номадски начин на живот. За новите номади, които отиват на село. Там работят в екологично чиста среда - дистанционно. Надявам се тези тенденции да продължат, но те се наблюдават единствено около големите градове, за да могат тези домакинства да се възползват от екологично чиста среда, но в същото време да бъдат близо до услугите, които се предоставят в големия град“.
„Това са данни, които ще бъдат в основата на тези политики, които ще се формират в следващите 10 години. Ако си правим шеги по време на попълването на самата карта, тези данни стават неизползваеми, влошават качеството на това, което ще излезе като резултати“, каза за БНР Диана Янчева - заместник-председател на Националния статистически институт.
Тя заяви, че в зависимост от това каква е възрастовата структура на населението би могло това да бъде основа за реакция от местната власт - да изгради повече детски градини, училища или да концентрира поликлиники с опредени профили на специалистите, които ще работят в тях
„Ако е възрастно населението, ще наблегнат на вътрешни болести – кардиолози Ако има повече деца и млади хора, ще наблегне на педиатри, гинеколози. В зависимост от тези профили на населението след това могат да бъдат направени всякакви политики“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..
"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..
Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
" Директорът на Народния театър е виновният. Някой плаща, за да се извърши тази провокация". Това заяви пред БНР Иван Гранитски , издател и член на..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Днес е втората премиерна дата на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“ в Народния театър "Иван Вазов" . Снощи, по време на първото..