Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Пантеона на Раковски в Котел можете да се докоснете до живота на възрожденеца

Пантеонът на Георги Раковски
Снимка: btsbg.org

Пантеонът на Георги Раковски е сред обектите на Историческия музей в град Котел. Помещава се в обща сграда с експозицията „Котленски възрожденци“. Открит е през 1981 година по случай честването на 1300-годишнината от създаването на България.

Пантеонът е посветен на един от най-великите български революционери и възрожденци – Георги Стойков Раковски.
"Има лични негови вещи, кафениче, принадлежало на Георги Стойков Раковски и също така речник, рецепти, писани от Раковски. Той е бил запален етнограф по народната наука и медицина. Също така има и речник на Раковски, но не с чужди думи, а като тълковен речник. Той опитва перото си в почти всички области на тогавашното възрожденско познание. Тези реликви са ни предадени от далечен негов сродник - правнук на сестра му", каза за БНР Иван Стойчев Иванов.

Раковски издъхва в Букурещ  на 9 октомври 1867 година, но оставя завет неговите тленни останки да останат в България:

"Именно заради това 18 години след смъртта му през 1885 - годината на Съединението неговите тленни останки са пренесени от Русенското опълченско дружество в България. Най-напред са се съхранявали в църквата "Света Неделя" в София. По-късно през 1942 година котленци издействат тленните останки на знаменития им съгражданин да намерят покой в родия му град. Но, тъй като до откриването на комплекса, който е открит във връзка с1300 години от основаването на българската държава в памет на най-великия котленец Георги Раковски, така и на повече от стоте котленски възрожденци остават 39 години, затова учители в котленското дърводелско училище изработват този дървен сакофаг,  в който са се съхранявали тленните останки на Георги Стойков Раковски. До тогава те са били в църквата "Свети Апостол Петър и Павел, който се намира зад музея".

В няколко поредни предавания на "Рано в неделя" БНР представи информация за някои от котленските възрожденци.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01