Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Пантеона на Раковски в Котел можете да се докоснете до живота на възрожденеца

Пантеонът на Георги Раковски
Снимка: btsbg.org

Пантеонът на Георги Раковски е сред обектите на Историческия музей в град Котел. Помещава се в обща сграда с експозицията „Котленски възрожденци“. Открит е през 1981 година по случай честването на 1300-годишнината от създаването на България.

Пантеонът е посветен на един от най-великите български революционери и възрожденци – Георги Стойков Раковски.
"Има лични негови вещи, кафениче, принадлежало на Георги Стойков Раковски и също така речник, рецепти, писани от Раковски. Той е бил запален етнограф по народната наука и медицина. Също така има и речник на Раковски, но не с чужди думи, а като тълковен речник. Той опитва перото си в почти всички области на тогавашното възрожденско познание. Тези реликви са ни предадени от далечен негов сродник - правнук на сестра му", каза за БНР Иван Стойчев Иванов.

Раковски издъхва в Букурещ  на 9 октомври 1867 година, но оставя завет неговите тленни останки да останат в България:

"Именно заради това 18 години след смъртта му през 1885 - годината на Съединението неговите тленни останки са пренесени от Русенското опълченско дружество в България. Най-напред са се съхранявали в църквата "Света Неделя" в София. По-късно през 1942 година котленци издействат тленните останки на знаменития им съгражданин да намерят покой в родия му град. Но, тъй като до откриването на комплекса, който е открит във връзка с1300 години от основаването на българската държава в памет на най-великия котленец Георги Раковски, така и на повече от стоте котленски възрожденци остават 39 години, затова учители в котленското дърводелско училище изработват този дървен сакофаг,  в който са се съхранявали тленните останки на Георги Стойков Раковски. До тогава те са били в църквата "Свети Апостол Петър и Павел, който се намира зад музея".

В няколко поредни предавания на "Рано в неделя" БНР представи информация за някои от котленските възрожденци.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58
Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата в Египет, и Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол (от ляво на дясно)

Националният отбор на България по информатика замина за международната олимпиадата

Националният отбор на България по информатика отпътува за Египет за участие в най- престижното за годината състезание, а именно международната олимпиадата по информатика. В нея се включват отбори от 90 държави, представени от 360 състезатели. Какви са очакванията на ръководителите на нашия  отбор и къде е мястото на България в света на информатиката...

публикувано на 05.09.24 в 09:53

Обновяват хижи в НП "Рила" по българо-швейцарска програма

С помощта на българо-швейцарската програма за сътрудничество ще бъде създаден национален природозащитен и образователен център с музейна част в царския ловен комплекс "Саръгьол". През следващите 4 години най-големият посетителски център - "Паничище", ще бъде оборудван с интерактивни информационни модули. Планински хижи на територията на..

публикувано на 05.09.24 в 06:57
Полина Карастоянова

Полина Карастоянова: 90% от туристите по света търсят непознати дестинации

Тенденцията за свръхтуризъм се развива доста отчетливо в Барселона, Венеция, крайбрежието на Амалфи, някои от гръцките острови като Миконос и Санторини. Има обаче отчетливо търсене на заместващи дестинации . Това обясни в интервю за БНР Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Пандемията даде възможност..

публикувано на 02.09.24 в 13:44

Очин дол омая италианци

Мездренското село Очин дол е малко известно, а в Италия никак. Но съвсем случайно го откри група италиански студенти.   Разказът на Иван Вазов "Дядо Йоцо гледа" е свързан с Очин дол и даже е преведен на италиански от Леонардо Пампури, издаден в "Antologia del racconto bulgaro" (Антология на българския разказ) от културната асоциация в Италия –..

публикувано на 02.09.24 в 11:48

През следващите 2 години IT секторът очаква да разкрие още 14 000 работни места

България трябва да се рекламира като високотехнологична дестинация. Но и IT секторът трябва да е по-разпознаваем. Това става на фона на желанието на предишния редовен кабинет да възобнови идеята за общо представяне на страната ни в единен „Бранд България“. За 11-те години откакто съществува идеята за създаването на „Бранд България“, Ай Ти..

публикувано на 01.09.24 в 06:53

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“. Официалното й откриване бе на една от „спирките на здравето“, която се намира на Орлов мост и е с визията на Александър Везенков. Най-добрият ни баскетболист е един от посланиците на инициативата. На старта на кампанията софиянци и гости на столицата можеха да..

обновено на 01.09.24 в 04:42