До началната точка на всички мероприятия може да се стигне с градския автобус. В Израел, все още, е лято и поне веднъж седмично, покривът на общината става площадка за танци. Знае се от колко до колко часа свири музика за танци от петдесетте, после от шестнадесетте, седемдесетте, осемдесетата и деветнадесетте години на миналия век. А всеки ден има гимнастика. А съоръжения за фитнес могат да бъдат ползвани безплатно на покрива, както и почти във всяка градинка. За впечатленията си от градски екскурзии, срещи с интересни хора разказва сем. Машиах от центъра на Тел Авив и Илана Нисимбаум от Яфо:
„От 50 години живеем в Тел Авив и вече минаваме за кореняци. Винаги сме обичали да се разхождаме из града. Но с екскурзовод, нещата изглеждат по-различно. Например, винаги са ни дразнили драсканиците по стените на къщите. Но след екскурзии за уличното изкуство- графитите, вече гледаме на тях с други очи. Винаги сме предпочитали богатите квартали на Северен Тел Авив, но след разходка в квартал "Шапира", който е на емигрантите, където са запазени много от занаятите, се измени и отношението към старите вещи вкъщи. Може би си струва вместо да ги изхвърлим, да ги поправим. Те имат стойност на памет за миналите дни. Обиколихме и пазарите. Интересно e, че в Тел Авив те са съчетание на сергии за плодове и зеленчуци и за суровини, от които можем да си сготвим, на малки ресторантчета, със специфична кухня, и на клубове или дори театрални училища. Защото театърът е започнал като площадно изкуство. Особено ни хареса „скитането“ по местата на старите култови кафета и барове. Напомняха ни времената, когато днешните баби бяха напети мадами в супер мини, а дядовците- младежи с коси до раменете и панталони чарлстон".
В чужбина разглеждаме подред църкви синагоги, джамии, но в своя град - не. Вярно, Тел Авив не е Йерусалим, но и тук могат да се видят интересни култови сгради.
„Ние старите- телавивци ( от времената, когато това не беше милионен град), сякаш се познаваме, но не съвсем. Тези екскурзии-срещи ми позволиха да надникна в арабските домове, да поговоря с хора на моята възраст, да чуя техния разказ за живота им. Например, много ме впечатли арабката от Яфо, която се опитва да възроди старата национална кухня и един собственик на кръчма в един от най- непрестижните квартали- около Автогарата, учил винопоризводство във Франция и предлагащ лимитирани серии вина и коняци от собствените си лозя, спечелили медали на международни конкурси. Много ме впечатли и разказа на единственият спасил се от атентата над израелските спортисти в Мюнхен. Не пропускам и концертите. Например наскоро имаше концерт както на популярни песни от моята младост- седемдесетте, осемдесетте години на миналия век, така и с неизвестни, за мен, дискриминирани произведения от същото време, които наистина много ме впечатлиха“.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..