Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чрез специално създаден сайт можете да се включите в екскурзии, танци, кинопрожекции

Снимка: личен архив

Израелските лекари твърдят, че самотата и чувството за безнадеждност нанасят повече беди върху човешкият организирам дори от Covid-19. Затова общината на Тел Авив- Яфо се е погрижила по някакъв начин да се компенсира почти едногодишното ограничаване на движението по улиците и ограничаване на контактите на пенсионерите и хората от третата възраст. За тези от тях, които имат добри компютърни знания има пенсионерски сайт на платформата „ДигиТел“, където даже от телефона си, може да се включите в екскурзии, танци, гимнастика, лекции, срещи, кинопрожекции, концерти и спектакли. Всички мероприятия са безплатни.

До началната точка на всички мероприятия може да се стигне с градския автобус. В Израел, все още, е лято и поне веднъж седмично, покривът на общината става площадка за танци. Знае се от колко до колко часа свири музика за танци от петдесетте, после от шестнадесетте, седемдесетте, осемдесетата и деветнадесетте години на миналия век. А всеки ден има гимнастика. А съоръжения за фитнес могат да бъдат ползвани безплатно на покрива, както и почти във всяка градинка. За впечатленията си от градски екскурзии, срещи с интересни хора разказва сем. Машиах от центъра на Тел Авив и Илана Нисимбаум от Яфо:

„От 50 години живеем в Тел Авив и вече минаваме за кореняци. Винаги сме обичали да се разхождаме из града. Но с екскурзовод, нещата изглеждат по-различно. Например, винаги са ни дразнили драсканиците по стените на къщите. Но след екскурзии за уличното изкуство- графитите, вече гледаме на тях с други очи. Винаги сме предпочитали богатите квартали на Северен Тел Авив, но след разходка в квартал "Шапира", който е на емигрантите, където са запазени много от занаятите, се измени и отношението към старите вещи вкъщи. Може би си струва вместо да ги изхвърлим, да ги поправим. Те имат стойност на памет за миналите дни. Обиколихме и пазарите. Интересно e, че в Тел Авив те са съчетание на сергии за плодове и зеленчуци и за суровини, от които можем да си сготвим, на малки ресторантчета, със специфична кухня, и на клубове или дори театрални училища. Защото театърът е започнал като площадно изкуство. Особено ни хареса „скитането“ по местата на старите култови кафета и барове. Напомняха ни времената, когато днешните баби бяха напети мадами в супер мини, а дядовците- младежи с коси до раменете и панталони чарлстон".

В чужбина разглеждаме подред църкви синагоги, джамии, но в своя град - не. Вярно, Тел Авив не е Йерусалим, но и тук могат да се видят интересни култови сгради.

„Ние старите- телавивци ( от времената, когато това не беше милионен град), сякаш се познаваме, но не съвсем. Тези екскурзии-срещи ми позволиха да надникна в арабските домове, да поговоря с хора на моята възраст, да чуя техния разказ за живота им. Например, много ме впечатли арабката от Яфо, която се опитва да възроди старата национална кухня и един собственик на кръчма в един от най- непрестижните квартали- около Автогарата, учил винопоризводство във Франция и предлагащ лимитирани серии вина и коняци от собствените си лозя, спечелили медали на международни конкурси. Много ме впечатли и разказа на единственият спасил се от атентата над израелските спортисти в Мюнхен. Не пропускам и концертите. Например наскоро имаше концерт както на популярни песни от моята младост- седемдесетте, осемдесетте години на миналия век, така и с неизвестни, за мен, дискриминирани произведения от същото време, които наистина много ме впечатлиха“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30