Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се живее с нарколепсия

Снимка: Pixabay

Как в България се живее с рядко хронично неврологично заболяване, което затруднява с диагностиката си родните специалисти?

Адриана Андреева и Калоян Димитров са родители на Боряна, която е с нарколепсия, изискваща лечение и внимание цял живот.

Семейството се заема с трудната задача да популяризира заболяването, създавайки информационен сайт и асоциация на страдащите от него у нас. Една от техните цели е нарколепсията да бъде вписана в регистъра на редките болести.

Заболяването засяга способността на мозъка да регулира съня и будуването. Нарколепсията е свързана с недостиг на невромедиатор, който е от значение за цикъла сън – бодърстване.

Няма точни индикации кое предизвиква болестта, засега се знае, че не се предава генетично, а е по-скоро автоимунно заболяване, разказа Адриана Андреева в предаването „Хоризонт до обед“.

При детето на Адриана се наблюдават много сънни атаки през деня, сънливост и отпускане на мускулите при силна емоция.

Болестта не е добре позната в България, има много малко случаи, отбеляза майката. С нея са се свързали наши сънародници, диагностицирани в чужбина, но отказали се да търсят решение тук. Други потърпевши са се обърнали към център за проблеми със съня.

Когато нарколепсията не е с крайно развитие, може да отнеме години да бъде диагностицирана“, поясни Адриана Андреева.

Животът с нарколепсия не е лесен, казва тя. По думите й хроничното неврологично заболяване е много повече от физическите му симптоми - извън прекомерната сънливост, трябва да имаш лечение, за да може денят ти да преминава функционално.

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13