Министерството на външните работи започна работа по проект за изработване на първи Национален план за действие за борба с антисемитизма.
Планираните дейности са част от поетите от страната ни ангажименти за открити дебати и задълбочени изследвания по историята на Холокоста и за противодействие на прояви на исторически ревизионизъм, ксенофобия и антисемитизъм.
Той обхваща период от 24 месеца и ще бъде изпълнен съвместно с двата института към министъра на външните работи - Дипломатическия институт и Държавния културен институт, както и с партньори от Норвежкия център за изследвания на Холокоста и малцинствата.
„България не е изолирана, но за щастие у нас не се наблюдават екстремни антисемитски прояви, зачестили последните години в цяла Европа“, каза пред БНР Зарица Динкова, заместник външен министър в двата служебни кабинета на Стефан Янев.
„За съжаление, отива си поколението, чиято мъдрост беше изградена върху ужасите на двете световни войни, поколението на здравия разум, което знаеше и нямаше избора да не научи ценността на компромиса и това поколение на държавниците съгради общата ни Европа.
Трябва да компенсираме тази липса като работим, за да не се повторят ужасите, които сме преживели през миналия век“, посочи в "Хоризонт до обед" още Зарица Динкова.
В рамките на проекта са предвидени дейности като проучване и анализ на обществените нагласи към антисемитизма в страната, създаване на изследователска мрежа по въпросите на Холокоста и антисемитизма, публикации и научни форуми, културни и образователни събития. В дейностите ще бъдат включени широк кръг от експерти по разглежданите теми.
Откроявайки уроците от драматичната история на Холокоста, проектът ще цели да утвърди и днес ценностите на българското общество за толерантност и уважение към всеки човек.
"Държавите членки назначиха и национални координатори за борба с антисемитизма. Аз в момента изпълнявам тези задължения. Именно чрез проекта по изработването на националния план ние ще видим какви мерки са необходими, за да бъдат включени в останалите ни стратегически документи за борба с антисемитизма и в подкрепа на изпълнение на ангажиментите на България като член на ЕС и Международния алианс за възпоменание на Холокоста", поясни още заместник-външният министър Динкова.
"Типът пропагандна за възраждане на антисемитизма не е изолирано явление. От нея страдат много държави, затова е изключително важно да работим заедно. Следващата седмица ще участвам на международен форум - "Помни и действай" - за възпоминание и борба с антисемитизма. Затова е важно да не замитаме проблемите, защото популизмът използва тази тема по изключително грозен начин", каза още Динкова.
Националният план трябва да заложи мерки в съответните национални стратегически документи, а чрез членството на България в Международния алианс за възпоменание на Холокоста - да даде възможност да се открои уникалният опит и наследство.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..