Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат Здравка Калайджиева: Има тенденция да се разпалва омраза към различните

В Наказателния кодекс липсват сексуалната ориентация и половата идентичност като признаци, на основата на които се извършват престъпления от омраза

Нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub
Снимка: Фондация „Билитис“

В събота общностният център на гей и транс хора в София Rainbow Hub беше атакуван от политическа сила, нейни представители и даже кандидат-президент. Освен че лица от тази политическа сила или техни симпатизанти са вилняли в пространството на Rainbow Hub, имаше и пострадали - две момичета. ЦИК свали имунитета на въпросния политик кандидат - президент.
Нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub   Снимка: Фондация „Билитис“


Пред Съдебната палата в София на 1 ноември се проведе протест по случай фашисткото нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub.

"Това, което се случи беше един голям шок за нас, защото за първи път ни се случва да има група от хора, които да нахлуват в общностното пространство на Rainbow Hub", каза за БНР Мануела Попова, комуникационен мениджър във Фондация "Билитис". По думите ѝ трябва да има последствия за хората, които са извършили нападението и да бъдат преследвани с цялата сила на закона.


"Това е фашистко нападение по трансфобски и хомофобски подбуди, така че според мен е по-важно закона да назовава нещата с истинските имена", допълни Попова.

Случайно избрани граждани заявиха за "Хоризонт":

"Не може в политиката да влизат хора неуравновесени, без възпитание и култура".

"В 21 век, в държава членка на Европейския съюз е срамно".




На въпрос има ли връзка между решението на Конституционния съд за понятието "пол" и нападението в офиса на Rainbow Hub, адвокат Здравка Калайджиева, правозащитник, съдия в Европейския съд по правата на човека от 2008 до 2015 година коментира за БНР:

"Може да се направи връзка заради това, че мнозина възприеха това решение като доказателство за твърда подкрепа на институциите към така наречените национални традиции. Превърнаха това решение в повод да се изкажат враждебно за третия пол, за Джендърите, за Истанбулската конвенция. Това говорене не съответства на съдържанието на решението, но то се усилва в предизборните периоди и ние стигнахме до там физическото насилие и нападението да се превърнат в част от предизборната кампания и манипулацията на избирателите".

Здравка Калайджиева   Снимка: БНТ

По думите ѝ има тенденция да се разпалва омраза към различните:

"И тя се проявява не само спрямо гей-хората и срещу бежанците, а и към хората с увреждания и срещу всеки, който е различен включително и всеки, който мисли различно. В този смисъл конституционната ценност за толерантността, равния достъп до права и свободи не залегна в решението на Конституционния съд", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Здравка Калайджиева.

Тя подчерта, че Наказателният кодекс в България не обявява за престъпление действия, извършени с хомофобски и трансфобски мотиви, предизвикани от омраза към хората с различна сексуалност или транс-сексусалност. България е една от малкото държави-членки на ЕС, в които престъпленията от омраза въз основа на сексуалната ориентация на жертвата, половата идентичност или изражението на пола не са признати в закона и не се преследват ефективно. По тази причина много организации на ЛГБТ хора, и по-специално организацията Билитис, иницираха петиция с искане за  промени в Наказателния кодекс, които да гарантират, че подобни престъпления няма да се разглеждат единствено като хулигански прояви, а като дълбоко мотивирани от омраза спрямо различната сексуална ориентация. 

"Обществената опасност в разпалването на омразата като мотив за престъпление е много по-висока от хулиганството, колкото и тежко да е то".

Цялата тема можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50