Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Здравка Калайджиева: Има тенденция да се разпалва омраза към различните

В Наказателния кодекс липсват сексуалната ориентация и половата идентичност като признаци, на основата на които се извършват престъпления от омраза

Нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub
Снимка: Фондация „Билитис“

В събота общностният център на гей и транс хора в София Rainbow Hub беше атакуван от политическа сила, нейни представители и даже кандидат-президент. Освен че лица от тази политическа сила или техни симпатизанти са вилняли в пространството на Rainbow Hub, имаше и пострадали - две момичета. ЦИК свали имунитета на въпросния политик кандидат - президент.
Нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub   Снимка: Фондация „Билитис“


Пред Съдебната палата в София на 1 ноември се проведе протест по случай фашисткото нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub.

"Това, което се случи беше един голям шок за нас, защото за първи път ни се случва да има група от хора, които да нахлуват в общностното пространство на Rainbow Hub", каза за БНР Мануела Попова, комуникационен мениджър във Фондация "Билитис". По думите ѝ трябва да има последствия за хората, които са извършили нападението и да бъдат преследвани с цялата сила на закона.


"Това е фашистко нападение по трансфобски и хомофобски подбуди, така че според мен е по-важно закона да назовава нещата с истинските имена", допълни Попова.

Случайно избрани граждани заявиха за "Хоризонт":

"Не може в политиката да влизат хора неуравновесени, без възпитание и култура".

"В 21 век, в държава членка на Европейския съюз е срамно".




На въпрос има ли връзка между решението на Конституционния съд за понятието "пол" и нападението в офиса на Rainbow Hub, адвокат Здравка Калайджиева, правозащитник, съдия в Европейския съд по правата на човека от 2008 до 2015 година коментира за БНР:

"Може да се направи връзка заради това, че мнозина възприеха това решение като доказателство за твърда подкрепа на институциите към така наречените национални традиции. Превърнаха това решение в повод да се изкажат враждебно за третия пол, за Джендърите, за Истанбулската конвенция. Това говорене не съответства на съдържанието на решението, но то се усилва в предизборните периоди и ние стигнахме до там физическото насилие и нападението да се превърнат в част от предизборната кампания и манипулацията на избирателите".

Здравка Калайджиева   Снимка: БНТ

По думите ѝ има тенденция да се разпалва омраза към различните:

"И тя се проявява не само спрямо гей-хората и срещу бежанците, а и към хората с увреждания и срещу всеки, който е различен включително и всеки, който мисли различно. В този смисъл конституционната ценност за толерантността, равния достъп до права и свободи не залегна в решението на Конституционния съд", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Здравка Калайджиева.

Тя подчерта, че Наказателният кодекс в България не обявява за престъпление действия, извършени с хомофобски и трансфобски мотиви, предизвикани от омраза към хората с различна сексуалност или транс-сексусалност. България е една от малкото държави-членки на ЕС, в които престъпленията от омраза въз основа на сексуалната ориентация на жертвата, половата идентичност или изражението на пола не са признати в закона и не се преследват ефективно. По тази причина много организации на ЛГБТ хора, и по-специално организацията Билитис, иницираха петиция с искане за  промени в Наказателния кодекс, които да гарантират, че подобни престъпления няма да се разглеждат единствено като хулигански прояви, а като дълбоко мотивирани от омраза спрямо различната сексуална ориентация. 

"Обществената опасност в разпалването на омразата като мотив за престъпление е много по-висока от хулиганството, колкото и тежко да е то".

Цялата тема можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01