Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: При висока активност резултатът е по-задължаващ за политиците

Когато дистанциите са малки, българите излизат и решават ребуса, казва политологът

Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

„Когато се образува такъв кантар, народът обикновено излиза и наклонява везните в една или друга посока. Когато дистанциите са малки, българите обикновено излизат и решават този ребус.“ Това каза пред БНР Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл болкан“.

„Назад в годините сме наблюдавали по-висока активност най-вече тогава, когато са се появявали нови или по-големи играчи“, допълни той.

Активността не се определя толкова от процедурата и технологията на гласуване, колкото от „менюто“, от това, което се предлага, обобщи Първан Симеонов.

Избори 2 в 1 могат да бъдат стимул за по-висока активност, отбеляза политологът.

Според Първан Симеонов активността на днешния вот може да варира в широки граници. При по-висока активност резултатът би бил по-задължаващ за политиците, смята той.

„На пръв поглед има прилики с предишните вотове – те са в очакваните пречки. Едната е коронавирусът. България беше в много сходна ситуация на 4 април. Сега, като гледам данните, нещата са същите, даже по-добри от тогава по отношение на трендовете на разпространение на коронавируса. Тогава гласуваха около 3 400 000 души. Вторият фактор – това са машините, машинното гласуване. В последните дни имаше някакво брожение на тази тема, което според мен приличаше на прекалена предизборна кампания. Но има друг проблем с машините – възрастните хора се боят от тях. Тези два фактора могат да насочат към потенциално по-ниска активност сред възрастните хора“, открои приликите с предишните два вота за парламент тази година Първан Симеонов. 

Симеонов апелира избирателите да не се боят от машините.

Прочитът на изборния процес се случва обикновено през партийни очила, отбеляза политологът, като каза, че за загубилия изборите не са били честни, както и обратното – спечелилият ги смята за честни. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Лазарова с дъщеря си

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40