Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Ганкиното кафене до днес - изборната философия на добруджанеца

Снимка: Марин Минев - Джона

Характерна черта на българина е в кафенето или в кръчмата да нищи политиката, като за разкош от време на време прехвърля топката и към спорта, в частност към българския футбол.

По нашите географски ширини кафенетата винаги са били средище на обществения, културния и политическия  живот. Местата, където се изговарят най-важните истини за живота на хората и за бъдещето на страната.

И като казваме културен живот, всеки град и всяко село си има места, където се събират по-различните – едни им казват бохеми, други - хора на изкуството.

В Силистра го познават като актьор и поет, но последните десет години от живота си Валентин Йорданов прекарва като трудовак, най-общо казано, в Англия. Време достатъчно за изводи – и в политически аспект, и в чисто човешки.

Валентин Йорданов  Личен архив

„Там нещата са много по-семпли и в същото време много по-организирани. Гласува се електронно, с пощата. Хората не са ангажирани да ходят в определен ден до някакви урни“, разказва Йорданов пред БНР.

„Те нямат отношение като че ли към политиката, колкото българинът има отношение. Който и да спечели, едно и също ще бъде. Трябва да се работи – това е техният отговор. Той не може да разбере, че политиците могат да ти обърнат живота и наопаки.“

Там, където се съберат повече от двама, сбирката се превръща в малък парламент. Това също го няма на Острова - седенето по кафенета и кръчми и реденето на пасианси от теми, по които българинът е баш майстор.

Валентин Йорданов е запомнил мисълта, че може да се разбере колко е добре една държава по броя на заведенията и на аптеките.

Любен Дашев   Личен архив

Любен Дашев е поет и писател, автор е на епиграми, афоризми, басни, пародии, вицове. Всеки трябва да отиде и да гласува, това е граждански дълг, смята той.

„Ние играем два пъти вече баснята на Михайловски „Орел, рак и щука“. Това е една енергия, която излита във въздуха и не се получава нищо“, обобщава той.

Адриан Ал Жазар   Личен архив

Авторът на късометражни ленти Адриан Ал Жазар не гледа телевизия. Казва, че не му влияе добре. 35-годишният силистренец нашумя с участието на негови заглавия в световни фестивали, като едно от тях му донесе голямата награда в Лас Вегас.

Никога не е гласувал. Изборите и политиката не са неговите теми и смята, че си има хора за всичко и всеки трябва да си гледа работата.

„Много е далеч от мен. Дори да ме вълнува, какво мога да направя? Който е на власт, той си е на власт, той си управлява – разбира или не разбира. Общественото мнение е колкото да се вдига шум.“

Тезджан Ферад – Джани    Личен архив

Житейският опит е този, който променя мисленето на актрисата Тезджан Ферад – Джани за гласуването.

„Вече започвам да разбирам, че не е все тая. В приготвянето на една обща чорба, в която искаме, не искаме, всички сме едно цяло, всяка една съставка има значение.“

„И ми се иска идентифицирането ни да бъде по-скоро с Левски, а не с бай Ганьо.“

Снимка: Марин Минев - Джона, Арт Силистра


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22