Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект навлиза навсякъде

Шест са българските поправки в етичните стандарти, разработвани от ЮНЕСКО

Мариана Тодорова
Снимка: Иван Русланов

Шест български поправки влязоха във финалния проект на документа за етични стандарти на изкуствения интелект, който Генералната конференция на ЮНЕСКО ще гласува на сесията си този месец. Документът няма обвързващ характер. 

Българските предложения за поправки са били подкрепени и от други страни.

Най-важната поправка, предложена от страната ни, е тази, разписваща, че когато някой ползва продукт или услуга, създадена пряко или косвено от изкуствен интелект, трябва да бъде информиран за това, уточни пред БНР доц. Мариана Тодорова, доктор по футурология и учен от Института по философия и социология към БАН, която участва в разработването на етичните стандарти.

„Когато някой чете информация, генерирана от алгоритми, невинаги знае това. Големите компании отдавна ползват подобен метод, за да конструират информационни, научни статии. Много често вече се използва изкуствен интелект, за да се диагностицират различен тип заболявания, особено в образната диагностика. Във фармацията има няколко пробива за антибиотици, към които не бихме имали резистентност.“

Винаги следва да имаме съзнание и за рисковете, отбеляза доц. Тодорова в предаването „Преди всички“.

Снимка: Pixabay

„В много области голяма част от професиите ще бъдат заменени чрез роботизация, автоматизация и навлизане на изкуствен интелект. В друга част ще се наложи да има сътрудничество. Освен лекарите можем да дадем за пример и юристите. Има много платформи, които се ползват вече за правен анализ. Навсякъде навлиза изкуственият интелект.“

Има картини, генерирани от изкуствен интелект, посочи футурологът.

„Вече говорим за компютърно изкуство, изкуство, генерирано от изкуствен интелект, трансчовешко изкуство. Има генерирана статия, има генерирани кратки стихове, кратки литературни истории и сюжети за филми.“

Втората важна поправка касае наблюдението на здравето, защото има всякакъв вид устройства и аксесоари, които могат да анализират физическите ни показатели, подчерта Мариана Тодорова.

„Защото така могат да се съберат много чувствителни данни извън нашия конкретен здравен статус.“

Американските полицейски служби използват системи, в които изкуствен интерект прави анализ на престъпността, в базите данни обаче са привнесени различни расови и други предразсъдъци, като това изкривява анализа, поясни още тя. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Относно китайската система за социален рейтинг, базирана на изкуствен интелект и лицево разпознаване, която предвижда различни стимули и наказания, базирани върху поведението, доц. Тодорова изтъкна:

Това наистина е контрол – и на личностно ниво, и на обществено ниво. Много държави вече искат тази система да се забрани.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18