Българските предложения за поправки са били подкрепени и от други страни.
Най-важната поправка, предложена от страната ни, е тази, разписваща, че когато някой ползва продукт или услуга, създадена пряко или косвено от изкуствен интелект, трябва да бъде информиран за това, уточни пред БНР доц. Мариана Тодорова, доктор по футурология и учен от Института по философия и социология към БАН, която участва в разработването на етичните стандарти.
„Когато някой чете информация, генерирана от алгоритми, невинаги знае това. Големите компании отдавна ползват подобен метод, за да конструират информационни, научни статии. Много често вече се използва изкуствен интелект, за да се диагностицират различен тип заболявания, особено в образната диагностика. Във фармацията има няколко пробива за антибиотици, към които не бихме имали резистентност.“
Винаги следва да имаме съзнание и за рисковете, отбеляза доц. Тодорова в предаването „Преди всички“.
„В много области голяма част от професиите ще бъдат заменени чрез роботизация, автоматизация и навлизане на изкуствен интелект. В друга част ще се наложи да има сътрудничество. Освен лекарите можем да дадем за пример и юристите. Има много платформи, които се ползват вече за правен анализ. Навсякъде навлиза изкуственият интелект.“
Има картини, генерирани от изкуствен интелект, посочи футурологът.
„Вече говорим за компютърно изкуство, изкуство, генерирано от изкуствен интелект, трансчовешко изкуство. Има генерирана статия, има генерирани кратки стихове, кратки литературни истории и сюжети за филми.“
Втората важна поправка касае наблюдението на здравето, защото има всякакъв вид устройства и аксесоари, които могат да анализират физическите ни показатели, подчерта Мариана Тодорова.
„Защото така могат да се съберат много чувствителни данни извън нашия конкретен здравен статус.“
Американските полицейски служби използват системи, в които изкуствен интерект прави анализ на престъпността, в базите данни обаче са привнесени различни расови и други предразсъдъци, като това изкривява анализа, поясни още тя.
Относно китайската система за социален рейтинг, базирана на изкуствен интелект и лицево разпознаване, която предвижда различни стимули и наказания, базирани върху поведението, доц. Тодорова изтъкна:
„Това наистина е контрол – и на личностно ниво, и на обществено ниво. Много държави вече искат тази система да се забрани.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..