Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В огъня на пандемията изгоряха основно възрастните хора

Проф. Николай Младенов: Да се балансира между моркова и тоягата - с премерени, но неагресивни мерки

За някои групи ваксинацията следва да стане задължителна, смята специалистът

проф. Николай Младенов
Снимка: Юлияна Корнажева

Времето за убеждения мина, трябва сериозно да се помисли какви трябва да бъдат мерките за опазване на физическата цялост на държавата. Това мнение изрази пред БНР проф. Николай Младенов, началник на Клиниката по Анестезиология и реанимация в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Според него трябва да има задължителна ваксинация за определени групи.

„Ние две години се убеждаваме колко е ценна ваксината, как трябва да правим кампании и т.н. Резултатът е 26%. Затова трябва сериозно да се седне на масата и да се помисли какви трябва да бъдат мерките, насочени към опазване на физическата цялост на държавата.“

Младенов посочи, че новите управляващи следва да предприемат „непопулярни, но премерени и неагресивни мерки“.  

Да се балансира между тоягата и моркова. Има групи, които трябва задължително да бъдат вкарани във ваксинирането.“

Математици, политици – кой ли не лекува Covid в България, всички разбират от Covid, коментира проф. Николай Младенов в предаването „Преди всички“.

Без да се реши медицинският проблем, няма да има икономика“, изтъкна той.

Според Младенов „отношението на населението към самото заболяване е неправилно разбрано, негативно и на моменти лековато“.

„Никой не си зададе въпроса, че изхождайки от естествения подбор на Чарлз Дарвинq умират най-беззащитните, най-болните и най-неможещите да се защитят. Ние като общество не направихме нищо именно за тази категория хора. В огъня на пандемията изгоряха основно възрастните хора, нашите майки и бащи.“

Медицинската практика не се промени кой знае колко за две години – както от логистична, така и от интелектуална гледна точка, отчита медикът.

„Има някакво смекчаване на удара, но считам, че този удар е повече природен, отколкото човешки и интелектуален. Смекчаването на този удар“, отбеляза проф. Младенов относно тенденцията за спад в броя на случаите на новозаразени с коронавирус.

„Има една популация, които са ваксинирани. Има една популация, които поради своето отношение към ситуацията се разболяват и една част от тях загиват. Има една популация, която се разболява и която преживява. И остава една популация, незнайно колко, която нито се е разболяла, нито се е ваксинирала. От само себе си тази популация ще става все по-малко и по-малко. В един момент ще се окажем две групи – едните ваксинирани, другите преболедували.“

Според проф. Младенов част от хората с положителен антигенен тест или се крият, или не отиват на лекар навреме.

При започнало разрушаване на белия дроб пациенти идват с 40-50-60 сатурация на фона на придружаващи заболявания, допълни анестезиологът.

„Ваксинирани пациенти загиват. (…) Безспорно има и пациенти, които загиват с Covid, които са ваксинирани“, поясни още проф. Николай Младенов и допълни, че както с противогрипната ваксина, така и в случая, колкото повече придружаващи заболявания има един пациент, толкова повече той е защитен при съответната ваксина.

„От ескалирането, усложненията на неговите заболявания.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00