С помощта на „Хъбъл“ бяха уточнени много разстояния във Вселената, бяха открити и наблюдавани много екзопланети, беше възможно да се наблюдават много далечни обекти, припомни в интервю за БНР проф. Олег Йорданов от Университета „Клемсън“ в Южна Каролина, който е специалист по физика и математика.
„Гледането надалеч в пространството означава, че ние гледане назад във времето“, подчерта той.
Така с „Хъбъл“ най-ранните възможни обекти, които сме били в състояние да видим, са между 600 и 800 милиона години след създаването на Вселената, уточни Йорданов.
„Ако искаме да видим много по-далечни обекти от „Хъбъл“, този телескоп трябва да бъде съсредоточен в инфрачервената област.“
С инфрачервени лъчи могат да се наблюдават местата с много прах, местата, където се създават нови звезди и нови планети, поясни проф. Йорданов. Това по думите му ще позволи директното наблюдение на създаването на „нови планетарни звезди и планетарни системи“.
Учените се надяват с помощта на новия телескоп да се изследват атмосферите на планените извън Слънчевата система.
Телескопът „Джеймс Уеб“ ще работи при температура само 20 градуса над нулата. Огледалото на телескопа е с диаметър над 6 метра и има златно покритие.
Новият телескоп ще бъде разположен в т. нар. Точка на Лагранж, уточни специалистът.
„Ще се намира на разстояние около 1 500 000 километра от Земята, почти четири пъти разстоянието до Луната.“
„Земята ще е между него и Слънцето“, допълни ученият.
Заради мащабите му няма достатъчно голяма ракета, която да изстреля телескопа и в пълния му вид той „ще се разгъне сам себе си, като някаква играчка оригами и ще се самосглоби по време на полета до Точката на Лагранж“, отбеляза Олег Йорданов.
В предаването „Хоризонт до обед“ той посочи, че рисковете са огромни.
„Има няколко хиляди единични операции, които трябва да се реализират, за да се разгърне напълно телескопът. Затова са извършени огромни количества тествания, проверки. Този телескоп е замислен в средата и края на 90-те години с идея да бъде изстрелян 2007 г., отлаган е многократно. Сегашната му цена за НАСА е 9 660 000 000 долара – най-скъпото единично изстрелване в историята на НАСА и всичко трябва да работи.“
Телескопът е наречен на името на втория шеф на НАСА от най-продуктивния период на космическата агенция през 60-те години на миналия век, когато се развива програмата „Аполо“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..