Липсата на комуникационна кампания и това, че ваксините се появиха „бързо“ отдръпна много хора, смята Сербезова.
Според Сербезова програмата за ваксинация е започнала „не толкова удачно“ и е изпуснато ценно време.
„Ваксините не са 100% ефикасни и никой не го е твърдял. Част от тях са ефикасни около 94-95%, други – около 60-70%, но дори ваксинирани да се разболеят, вероятността да попаднат в болница и там да се усложнят, е много малка. 80% от хората, попаднали в болница по повод на Covid, са неваксинирани“, поясни тя.
Според здравния министър има нужда от кампания сред всички групи от населението, включително сред депутатите.
„Дори лекари и фармацевти, с които разговарям, понякога не успяват да разчетат правилно информацията, която ни дава науката.“
Разрешението на ваксините срещу коронавирус под условие означава, че към тях е насочена светлината на прожектора и повече от всички други лекарства те се следят стриктно, отбеляза Асена Сербезова.
„Няма нито един лекарствен продукт, който да е 100% безопасен и всеки такъв може да има нежелани лекарствени реакции. Те не се проявяват при всеки, така както не всеки, който шофира, катастрофира. Има степен на вероятност за поява на нежеланите лекарствени реакции и за конкретни случаи има противопоказания, но това са много ограничени групи от населението.“
„Ваксинираните не получават 100% защита, но когато се заразят, ще боледуват по различен начин“, посочи проф. Сербезова, която сподели личния си опит с преболедуване на вируса преди да са били налични ваксините и след това.
„От собствен опит мога да ви кажа какво е да боледуваш от Сovid-19 като ваксиниран и като неваксиниран.“
В Португалия успешната кампания на доброволно ваксиниране е постигнала 95% покритие, отбеляза Сербезова. Според нея това се дължи на водещата роля на експертите по темата за ваксините.
„Ние оставихме още в самото начало на пандемията политиците да говорят за ваксините.“
Ще се анализират резултатите от въвеждането на зеления сертификат, потвърди Асена Сербезова. Според нейните дългогодишни наблюдения т.нар. оценка на въздействие на законодателството и различните видове мерки е изключително формална.
Когато говорим за зелените сертификати, преди да се вземе адекватно управленско решение, трябва да се анализира какъв ефект е постигнат с въвеждането им, уточни проф. Сербезова.
Тя очаква сериозен анализ от НЦОЗА и НЦЗПБ.
„Дори не смея и да си мисля, че не са правени тези анализи до този момент. Очаквам да ги видя. Ако не ги видя, ще бъде направено задание в най-кратък срок тези анализи да бъдат изготвени.“
„Когато се въвежда някаква мярка, трябва да се прогнозира нейният ефект и след това, когато се въведе, да се отчете този ефект дали е постигнат. Едно отговорно решение какви да бъдат бъдещите мерки трябва да бъде взето на базата на тези данни“, подчерта проф. Асена Сербезова в предаването „Преди всички“.
Ще бъде свикан още съвет от инфекционисти, епидемиолози и вирусолози, които да следят обстановката с коронавируса, съобщи здравният министър.
Сербезова открои дигитализацията на здравеопазването като приоритет.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...