Липсата на комуникационна кампания и това, че ваксините се появиха „бързо“ отдръпна много хора, смята Сербезова.
Според Сербезова програмата за ваксинация е започнала „не толкова удачно“ и е изпуснато ценно време.
„Ваксините не са 100% ефикасни и никой не го е твърдял. Част от тях са ефикасни около 94-95%, други – около 60-70%, но дори ваксинирани да се разболеят, вероятността да попаднат в болница и там да се усложнят, е много малка. 80% от хората, попаднали в болница по повод на Covid, са неваксинирани“, поясни тя.
Според здравния министър има нужда от кампания сред всички групи от населението, включително сред депутатите.
„Дори лекари и фармацевти, с които разговарям, понякога не успяват да разчетат правилно информацията, която ни дава науката.“
Разрешението на ваксините срещу коронавирус под условие означава, че към тях е насочена светлината на прожектора и повече от всички други лекарства те се следят стриктно, отбеляза Асена Сербезова.
„Няма нито един лекарствен продукт, който да е 100% безопасен и всеки такъв може да има нежелани лекарствени реакции. Те не се проявяват при всеки, така както не всеки, който шофира, катастрофира. Има степен на вероятност за поява на нежеланите лекарствени реакции и за конкретни случаи има противопоказания, но това са много ограничени групи от населението.“
„Ваксинираните не получават 100% защита, но когато се заразят, ще боледуват по различен начин“, посочи проф. Сербезова, която сподели личния си опит с преболедуване на вируса преди да са били налични ваксините и след това.
„От собствен опит мога да ви кажа какво е да боледуваш от Сovid-19 като ваксиниран и като неваксиниран.“
В Португалия успешната кампания на доброволно ваксиниране е постигнала 95% покритие, отбеляза Сербезова. Според нея това се дължи на водещата роля на експертите по темата за ваксините.
„Ние оставихме още в самото начало на пандемията политиците да говорят за ваксините.“
Ще се анализират резултатите от въвеждането на зеления сертификат, потвърди Асена Сербезова. Според нейните дългогодишни наблюдения т.нар. оценка на въздействие на законодателството и различните видове мерки е изключително формална.
Когато говорим за зелените сертификати, преди да се вземе адекватно управленско решение, трябва да се анализира какъв ефект е постигнат с въвеждането им, уточни проф. Сербезова.
Тя очаква сериозен анализ от НЦОЗА и НЦЗПБ.
„Дори не смея и да си мисля, че не са правени тези анализи до този момент. Очаквам да ги видя. Ако не ги видя, ще бъде направено задание в най-кратък срок тези анализи да бъдат изготвени.“
„Когато се въвежда някаква мярка, трябва да се прогнозира нейният ефект и след това, когато се въведе, да се отчете този ефект дали е постигнат. Едно отговорно решение какви да бъдат бъдещите мерки трябва да бъде взето на базата на тези данни“, подчерта проф. Асена Сербезова в предаването „Преди всички“.
Ще бъде свикан още съвет от инфекционисти, епидемиолози и вирусолози, които да следят обстановката с коронавируса, съобщи здравният министър.
Сербезова открои дигитализацията на здравеопазването като приоритет.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..