Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Миланов: Повече отговорности за противопожарната охрана в блоковете

Снимка: Ани Петрова

Излизате ли спокойно от дома си, когато заключвате децета си в апартамента на високия етаж? Поставихте ли техния ключ от вътрешната страна на вратата? Ще имат ли възможност да излязат по най-бързия начин, ако стане пожар или друго бедствие, заради което незабавно трябва да се напусне жилището? Въпросите поставяме пред експертите.

"Проблемите в етажната собственост относно пожарите са много и доста от тези проблеми не са решени. Пожарите могат да възникнат от мълния, от човешка грешка, от авариая, от умишлен пожар.

Няма никакъв контрол върху гръмоотводните системи, дали са изправни, дали не- няма инситуция която да го прави", каза за БНР Павел Миланов, преседател на Асоциацията  на Управление на етажната собственост.

"Относно противопожарната охрана  - в Закона за управление на етажната собственост пише, че трябва да се реагира. Но как?  Жилищните сгради не подлежат на контрол от пожарните органи, за разлика от обществените.


При сгради на по 30 години противопожарните щрангове често са изгнили и тръбите, които трябва да отведат водата до етажите, трябва да са под налягане,  според нормативната уредба, но понеже крият риск, в огромна си част от сградите, те не са под налягане.

Ако възникне пожар, пожарникарите трябва да могат да разгънат маркуч до 18 етаж и да осигурят налягане, за да може да се гаси, а в блока няма да сработят тези тръби.

Освен това по тераси, по тавани, по мазета, се държат дървени плоскоси, което не е редно и така стават пожарите. Друг проблем е, че има решетки по етажите между апартамените. И най-лошото е, че след подобни случаи няма наказани собственици на апартаменти", каза още Миланов.

По думите на Миланов е необходимо да се вменят повече отговорности на етажната собственост и пожарната за противопожарната охрана в блоковете. Трябва да има стикован определен план за действие - какво можем и какво не трябва да правим при пожар до идването на пожарната служба, заяви специалистът. По думите му е нужно дори обучение на хората в тази посока.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59