Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жана Попова: Когато журналистът и гостът са на една позиция, има проблем

Големият проблем за медиите тази година са не толкова изборите, колкото неводенето на диалог за ваксината, смята преподавателят

Доц. Жана Попова
Снимка: Ани Петрова

По-важни от свободата на словото през тази година бяха свободата на изразяването и свободата на мнението. Това каза пред БНР доц. Жана Попова, преподавател по телевизионна журналистика във Факултета по журналистика и масови комуникации (ФЖМК).

Във времето на Интернет комуникацията няма малки и големи медии. От една незначителна медия могат да се породят много последици, коментира Попова.

Тя изтъкна, че големият проблем за тази година са били не толкова изборите, колкото неводенето на диалог за ваксината.

„Много често се цитира Закона за радиото и телевизията. В него пише, че има много и различни мнения, тоест може не само „за“ и „против“ ваксината, но още над 10 мнения да има по въпроса за ваксините.“

„Когато се представят мнения, трябва да има кой да изразява мнението срещу тази позиция. Когато журналистът и гостът са на една позиция – това вече е проблем. Там някъде трябва да остава и съмнението, въпросът, задаването на всички тези въпроси. Журналистът винаги трябва да си дава сметка, че има и другомислещи хора и те не са виновни, че мислят по по-различен начин.“

Важно е да разбираме страховете на другите хора. Проблемът на българските медии в момента с цялата тази поляризация е точно този – защо допуснахме да има само две мнения по тази тема, къде са другите мнения“, допълни преподавателят.

Вестниците остават аналитичната медия, отбеляза още доц. Жана Попова.

„Аз не страдам за смъртта на вестниците, тя е естествена и това трябваше да се случи. Въпросът е какво се появи на тяхно място. В момента се появиха много „букети“ от медии, които просто разпространяват едно и също съдържание.“

Според Попова големият проблем в момента е кое наричаме опозиционен вестник.

Като позитив за изминаващата година преподавателят посочи проектите на външни журналисти. 

„Единият е на Антикорупционния фонд. Мисля, че това, което прави предаването „Въпросите“, трябва да бъде подкрепяно, трябва да насърчаваме търсенията на тези хора, тъй като това не е много лесно да се прави – да се прави журналистика извън медията.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05