Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на вярата на Йордановден

Ангел Карадаков, Станислава Пирчева, Костадин Нушев
Снимка: БНР

„Всяко нещо, което казваме за този празник е водоосвещение, защото с влизането на сина Божи във водите на Йордан и слизането на светия дух се извършва това освещаване на водата“, каза за БНР на Йордановден доц. Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“.

В предаването „Нощен хоризонт“ Ангел Карадаков, главен редактор на православната медия "Добротолюбие", припомни и някои специфични традиции на Йордановден:

"Някъде в страната има много хубава традиция - когато някой извади кръста от водите заедно със свещеника минава през всички къщи от даденото село или град и всеки се благославя, като свещеникът поръсва дома, а човекът, който е извадил кръста го носи със себе си като благословение на така изваденото разпятие от водите".   

Доц. Костадин Нушев и Ангел Карадаков                            Снимка: Станислава Пирчева

На въпрос защо след Йордановден следва Ивановден доцент Костадин Нушев отговори:

"В календара на църквата винаги след големия Господски празник или Богородичен празник следващият ден е свързан с някои от персонажите в случая свети Йоан Кръстител. Ето я тази историческа нишка в събитието, че кръщението на нашия Господ Исус Христос на река Йордан е извършено от Йоан Кръстител и след отбелязването на централното събитие - Богоявление, кръщението на Исус Христос, църквата отдава почит на историческата личност, която участва в това събитие". 

По думите на Ангел Карадаков, "ако ние започнем да търсим царството Божие и неговата правда, всичко останало ще ни се придаде".

"Ако ние се обърнем навътре към себе си, погледнем духовно, решим да започнем да водим духовен живот, да късаме от себе си всички плевели на греха, тогава Бог ще ни даде всичко, от което ние имаме нужда - ще ни даде и мир, здраве, и обновяване в нашия личен живот". 

Ангел Карадаков е завършил Софийската духовна семинария и Богословския факултет при СУ "Св. Климент Охридски", а в момента завършва магистърската програма "Църковно и социално дело". Той е Богослов и църковен журналист.  Интересите му са в областта на църковната история и светоотеческо богословие. 

Доц.д-р Костадин Нушев е преподавател по "Нравствено богословие" в Богословския факултет на Софийския университет "Св.Климент Охридски". Завършил е богословие и културология в Софийския университет. От 2001 година е редовен преподавател, бил е ръководител на Катедра "Практическо богословие" между 2018-2021, преподавал е в специалност Теология в Шуменския унивррситет 2017-2020. Ръководител на магистърска програма Църковно социално служение в Богословския факултет.

Повече от изразените мнения можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Милчев от Института за пътна безопасност

Богдан Милчев: Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен

" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР  Богдан Милчев  от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..

публикувано на 29.05.25 в 07:53

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50