Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият български игрален филм е прожектиран за първи път на 12 януари 1915 година

По времето на социалзма се въвежда студийна система на производство на филми

Доц. д-р Александър Донев
Снимка: Пламена Бачийска

"За мен лично дълги години основната тема около филма „Българан е галант“ беше точната дата на неговото създаване. По една дълго наложила се инерция въз основа на признания и спомени на неговия създател Васил Гендов се считаше, че той е създаден 1910 година. Въпреки че единствените съобщения за първата прожекция датират от 13 януари и няколко дни след това се повтаря едно и също съобщение от 1915 година, което дава основание да се смята, че годината на създаване на този филм е 1914 година“, каза за БНР доцент д-р Александър Донев. Той е работил като заместник-програмен директор на БНТ. Работи в Института за изследване на изкуствата към БАН и е преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".

Комедията „Българан е галант“ е първият български игрален филм. Прожектиран е за първи път на 12 януари 1915 година и съобразно технологиите в киното по това време, филмът е черно-бял и „ням“. Сценарист, режисьор и изпълнител на главната роля е Васил Гендов. Информациите за прожекцията излизат на 13 януари.

На 13 януари се отбелязва Деня на българското кино, но според експерти в областта на киното по-правилно е да се отбелязва на 12 януари.

Доц. д-р Александър Донев   Снимка: Пламена Бачийска
Доц. д-р Александър Донев Снимка: Пламена Бачийска

В предаването "Нощен хоризонт" доцент д-р Александър Донев припомни, че след национализацията по времето на социалзма се въвежда студийна система на производство на филми.

"Създава се студия за производство на игрални филми, студия за производство на документални филми и в края на 50-те години - студия за производство на анимационни филми, което до голяма степен е модел, който е въведен от големите холивудски студия още в края на второто десетителие на XX век. Разцвета на тази форма на кинопроизводство е през 20-те и 30-те години в Холивуд. До голяма степен съветското кино възприема същия модел, което означава, че в тези производствени бази целия технически и творчески състав, който съдава филмите се назначава на заплата. Въвежда се индустриален принцин на филмопроизводство, който до някаква степен води до по-голяма професионализация на кадрите, но в същото време и до по-голяма централизация на творческия процес. Всички сюжети, идеи, сценарии преминават през централизиран принцип на одобрение".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Николова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45