Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Нешев: Една от опасностите в планината през зимата е лавината

Той настоя всеки турист да си направи застраховка преди да отиде в планината

Снимка: БГНЕС

"Най-големите опасности са две - подценяването на условията в планината, въобще подценяването на планината и другата опасност е надценяването на собствените възможности. Това важи не само за зимата, но важи въобще за посещенията в планината. Едни от най-големите проблеми в планината през зимата са хипотермията и лавините", каза за БНР Емил Нешев, директор на Планинската спасителна служба към Българския червен кръст.

Той заяви, че знанието минимализира рисковете и уточни, че през последните години се провеждат обучения от различни организации за опасностите от лавините.

"В тези курсове може да се научи един начинаещ турист, ски алпинист и хората, които пребивават в планината през зимата как да разпознават опасността от лавините, как да се предпазят от тези опасности", допълни Нешев в предаването „Нощен Хоризонт“.

Снимка: БГНЕС

Той препоръча всеки, който реши да отиде в планината да си направи планинска застраховка:

„Що се отнасят до това колко си правят и колко не си правят, от изминалата зима статистиката показва следното нещо - при 155 проведени спасителни акции във високата планина само 27% от тях са имали застраховка“.

Разходите за спасяване на пострадали в планината се заплащат от туристите, които нямат застраховка:

„Какво се случва, когато имаш застраховка. Пострадалият, когато има застраховка, ние сваляме данните от полицата, предявяваме претенции към застрахователя и оттам нататък пострадалият няма никакви действия и отговорности по заплащане на каквото и да било“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
При инцидент в планината търсете помощ на 112. Можете да използвате телефоните на Спасителните служби в съответния район.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32