Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елеонора Лилова: Не може да сме като "кораб без платна" в политиките към децата

Децата - двойни жертви и има ли кой да ги защити

Проф. Нели Петрова: Учителите, социалните педагози нямат психопедагогическата подготовка да реагират към деца, които проявят агресия

д-р Елеонора Лилова
Снимка: личен архив

"Комисията по младежта и спорта вчера единодушно подкрепи възобновяване на работата на  групата „Превенция на насилието и злоупотребата над деца“ към Националния съвет за закрила на детето за изработване на нова Национална програма за превенция на насилието над децата", каза пред БНР д-р Елеонора Лилова, председател на Държавната агенция за закрила на детето.

Да припомним, че директорът на 51 -во училище в столицата поиска от Комисията по младежта и спорта към НС да обмисли законодателни промени за високи глоби за хора, които са качили видео с насилие над деца в интернет, каквито случаи има много.

"През 2019 година дейността на тази работна група беше прекъсната, тогава когато се замрази и работата по проекта на Национална стратегия за детето. Защото се установи, че в обществото няма единно становище по темата и няма съгласие по политиките за децата, по темата за методите на възпитание на децата, разрази се манипулативна кампания от групи граждани и се спря работата по тези водещи нацианлни документи", припомни Лилова.

"Сега се видя, че в обществото вече има явна нетърпимост към насилието към децата, че това не е само една политика, са необходими координирани национални мерки, мониторинг и контрол, ние не можем да сме като "кораб без платна"...", каза още Лилова.

По повод вчерашния случай как едно дете вижда смъртта на майка си във врачанска болница, д-р Елеонора Лилова посочи, че мерките трябва да включават превенцията и във интернет средата, защото в конктретния случай клипът по случая се разпространи многократно. А видеата са се гледали от други деца, а тези видеа съдържат и лични данни за децата, което е също нарушение на правата.

Лилова посочи, че през 2021 година ДАЗД е извършила 83 проверки в различни институции - детски градини и социални институции за деца.

"Наблюдаваме, че професионалистите имат изградена координация на местно ниво, но все още е необходимо да си сътрудничат с външни специалисти. А децата понякога разпознават по-добре насилието от възрастните", допълни д-р Лилова.

По думите ние трябва да им покажем, че демонстрацията на сила и физическата саморазправа не е начин на коумникация в днешно време.

"Според мен най-важното е какво прави в тези случаи училището и как въвлича родителите в разпознаването на насилието", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Нели Петрова, председател на УС на Института за социални дейности и практики и преподавател в СУ.
Проф. Нели Петрова               Снимка:Емил Николов, БНР
"Как да постигнем друг тип отношения с децата, защото насилието между децата е огледало на отношенията между възрастните и отношението на възрастните към тях.

Бъдещите учители и социалните педагози могат да разпознават насилието и знаят къде да сигнализират, но те нямат достатъчно психопедагогическа подготовка как да се отнасят към децата, които проявяват агресия и как да въвличат родителите.

Така че е добре да дръпнем малко напред и да разберем, че имаме нужда от деца със самочувствие, деца, които са по-уверени и самостоятелни и не смятат, че в живота всичко се рашава през "прецакване" и насилие, особено при момчетата...Това е и част от порастването.
 
Затова училищата, родителите и министерствата трябва да са готови да работят в посока как могат да решават заедно с децата проблемите, да им се дава възможност, да обсъждаме заедно смислени неща, каза проф. Петрова.

 Експертът поясни обаче, че освен превенцията - при която трябва съвременно и модерно да се мисли, да се помисли как действаме в случаите, когато има насилие.

"По новия Закон за социални услуги се предвижда да се създават високоспециализирани услуги на областно ниво и за деца преживели насилие. И се предвижда на областно ниво да има и форма на подслон за тези жертиви - деца и възрастни.

Само, че според новия закон подкрепата като психотерапия и консултиране от специализиран екип ще се предоставя само на децата, които са получили подслон.

Аз това не го разбирам? Това е записано в Наредба - ние нямаме философия на мисленето, това е много необмислено и неефикасно и трябва се преосмисли и ние ще предложим промяна...", уточни проф. Нели Петрова.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55