Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елеонора Лилова: Не може да сме като "кораб без платна" в политиките към децата

Децата - двойни жертви и има ли кой да ги защити

Проф. Нели Петрова: Учителите, социалните педагози нямат психопедагогическата подготовка да реагират към деца, които проявят агресия

д-р Елеонора Лилова
Снимка: личен архив

"Комисията по младежта и спорта вчера единодушно подкрепи възобновяване на работата на  групата „Превенция на насилието и злоупотребата над деца“ към Националния съвет за закрила на детето за изработване на нова Национална програма за превенция на насилието над децата", каза пред БНР д-р Елеонора Лилова, председател на Държавната агенция за закрила на детето.

Да припомним, че директорът на 51 -во училище в столицата поиска от Комисията по младежта и спорта към НС да обмисли законодателни промени за високи глоби за хора, които са качили видео с насилие над деца в интернет, каквито случаи има много.

"През 2019 година дейността на тази работна група беше прекъсната, тогава когато се замрази и работата по проекта на Национална стратегия за детето. Защото се установи, че в обществото няма единно становище по темата и няма съгласие по политиките за децата, по темата за методите на възпитание на децата, разрази се манипулативна кампания от групи граждани и се спря работата по тези водещи нацианлни документи", припомни Лилова.

"Сега се видя, че в обществото вече има явна нетърпимост към насилието към децата, че това не е само една политика, са необходими координирани национални мерки, мониторинг и контрол, ние не можем да сме като "кораб без платна"...", каза още Лилова.

По повод вчерашния случай как едно дете вижда смъртта на майка си във врачанска болница, д-р Елеонора Лилова посочи, че мерките трябва да включават превенцията и във интернет средата, защото в конктретния случай клипът по случая се разпространи многократно. А видеата са се гледали от други деца, а тези видеа съдържат и лични данни за децата, което е също нарушение на правата.

Лилова посочи, че през 2021 година ДАЗД е извършила 83 проверки в различни институции - детски градини и социални институции за деца.

"Наблюдаваме, че професионалистите имат изградена координация на местно ниво, но все още е необходимо да си сътрудничат с външни специалисти. А децата понякога разпознават по-добре насилието от възрастните", допълни д-р Лилова.

По думите ние трябва да им покажем, че демонстрацията на сила и физическата саморазправа не е начин на коумникация в днешно време.

"Според мен най-важното е какво прави в тези случаи училището и как въвлича родителите в разпознаването на насилието", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Нели Петрова, председател на УС на Института за социални дейности и практики и преподавател в СУ.
Проф. Нели Петрова               Снимка:Емил Николов, БНР
"Как да постигнем друг тип отношения с децата, защото насилието между децата е огледало на отношенията между възрастните и отношението на възрастните към тях.

Бъдещите учители и социалните педагози могат да разпознават насилието и знаят къде да сигнализират, но те нямат достатъчно психопедагогическа подготовка как да се отнасят към децата, които проявяват агресия и как да въвличат родителите.

Така че е добре да дръпнем малко напред и да разберем, че имаме нужда от деца със самочувствие, деца, които са по-уверени и самостоятелни и не смятат, че в живота всичко се рашава през "прецакване" и насилие, особено при момчетата...Това е и част от порастването.
 
Затова училищата, родителите и министерствата трябва да са готови да работят в посока как могат да решават заедно с децата проблемите, да им се дава възможност, да обсъждаме заедно смислени неща, каза проф. Петрова.

 Експертът поясни обаче, че освен превенцията - при която трябва съвременно и модерно да се мисли, да се помисли как действаме в случаите, когато има насилие.

"По новия Закон за социални услуги се предвижда да се създават високоспециализирани услуги на областно ниво и за деца преживели насилие. И се предвижда на областно ниво да има и форма на подслон за тези жертиви - деца и възрастни.

Само, че според новия закон подкрепата като психотерапия и консултиране от специализиран екип ще се предоставя само на децата, които са получили подслон.

Аз това не го разбирам? Това е записано в Наредба - ние нямаме философия на мисленето, това е много необмислено и неефикасно и трябва се преосмисли и ние ще предложим промяна...", уточни проф. Нели Петрова.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай .  Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..

публикувано на 02.01.25 в 10:13

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02

Военен обзор за отминаващата 2024-а

Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...

публикувано на 31.12.24 в 12:39

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..

публикувано на 31.12.24 в 11:54

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност.  Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..

публикувано на 30.12.24 в 10:48

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..

публикувано на 30.12.24 в 09:26