Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спор между помощник-фармацевтите и НЗОК за парите на работещите на първа линия

Снимка: БГНЕС

Вече цяла година Българската асоциация на помощник-фармацевтите алармира, че има проблем с прилагането от страна на Националната здравно-осигурителна каса на чл.5 от Закона за бюджета на НЗОК.

Работещите в болничните аптеки помощник-фармацевти реално не получават предвидените допълнителни средства от 360 лв. месечно за периода на епидемичната обстановка.

От Здравната каса твърдят, че помощник-фармацевтите нямат право на тези средства, а от съсловната организация оспорват позицията на Касата.

Проблемът се заражда още на 12.01.2021 г., когато Надзорният съвет на НЗОК в противоречие на закона взема решение и приема правила за условията и реда за заплащане на средства на изпълнителите на болнична медицинска помощ на допълнителни трудови възнаграждения на медицинския персонал за срока на обявена извънредна епидемична обстановка.

Позоваването е на текст от Закона за здравето. В него се уточнява, че професионалисти по здравни грижи са само тези, които са изброени в Кодекса за професионалната етика на медицински сестри, акушерки и асоциирани медицински специалисти.

Цяла година НЗОК отказва да признае грешката си, с което отказва да изпълни волята на законодателя от 24.11. 2020 г., като в писмата си до Българската асоциация на помощник-фармацевтите дава грешни тълкувания на съществуващото законодателство.

Кореспонденцията трае вече година, за проблема е известен и омбудсманът, разказва Лилия Петрова, председател на Асоциацията на помощник-фармацевтите. По думите ѝ обхватът на професионалистите по здравни грижи е погрешно тълкуван и ощетява колегите ѝ.

Петрова цитира в подкрепа на тезата си и законите за висшето образование и за съсловните организации, както и единните държавни изисквания за придобиване на висше образование.

Ако в новия бюджет на НЗОК помощник-фармацевтите бъдат включени в отделен ред, както предлагат от Касата, това означава, че парите ще бъдат получени само за 2022 г., коментира Лилия Петрова пред БНР.

„А за 2021 г., за 12 месеца колегите си губят средствата.“

Повече по казуса чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06