Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Георги Димитров: 600 000 души в България към момента са ползватели на електронната идентификация

Докъде стигна процесът на електронната идентификация

Десислава Кръстева: Непризнаването на електронен документ и то подписан с квалифициран електронен подпис, това е сериозно нарушение

Снимка: БГНЕС

Докъде стигна процесът на електронната идентификация и колко ни е полезна с днешна дата тя?

Тази седмица се чака стартът на общественото обсъждане на техническите сецификации за изграждане на мобилното приложение за електронна идентификация. Това е стъпката към идеята личната информация да бъде в мобилния телефон. И в някои случаи телефонът да е средството, с което да удостоверяваме самоличност.

На наскорошен уебинар, организиран от един от големите телекоми, експерти посочиха - България трябва да побърза, за да няма неравенство на гражданите спрямо другите, живеещи поне в рамките на ЕС. 

"Огромен потенциал крие изграждането на системата", казва проф. д-р Георги Димитров. Той е в съвета на директорите на една от двете българските компании, които предоставят електронни подписи и идентификация. 600 000 души в България към момента са ползватели на електронната идентификация, казва той. Съотношението е в полза на частния сектор. 

Проф. д-р Георги Димитров припомня, че несъвършената система за  идентификация създава неравенства в ползването на публичните услуги дори и рамките и на ЕС. Примерът - германец, белгиец или италианец  могат да ползват своята електронна идентификация в цяла Европа, но българинът няма как да го направи. С примерно електронната парола на НАП, посочва още проф. д-р Георги Димитров предупреждава, че се задава едно „много сериозно“ изменение на европейските правила.

С нетърпение се чакат новите спецификации за изграждане на мобилното приложение за електронна идентификация. Министърът на електронното управление Божидар Божанов посочи, че в спецификациите ще има предложение мобилното приложение да се удостоверява еднократно или с електронен подпис, или с кодът, издаден от НАП или НОИ. Може и международният паспорт да служи за активиране, защото има чип.

Община Шумен
Електронното министерство, което още няма и сайт, си поставя за цел тази система да се случи до края на 2022 година. А за да се спази обещанието, директната поръчка е една от възможностите.

Мартин Орешарски, който отговаря за удосто верителните услуги в един от картовите оператори казвам, че за увеличаване на електроните услуги, трябва да има закони. Те от една страна трябва да „детайлизират дигитализирането на хартиените процеси“, тоест ограничаването им, докато на електронните процеси в публичния сектор се дава приоритет. И от друга страна да има закони, който да детайлизират технологичното обезпечаване на електронизацията. По-важното обаче е, че в страната ни има достатъчно модерни технологии, които да гарантират сигурността на електронната идентификация", смята още Мартин Орешарски.

"Не би следвало да има проблем към настоящия момент, не зная и каква е била конкретната причина за отказването на документ, но най-вероятно става дума за технологична невъзможност", коментира в "Хоризонт до обед" и адвокат Десислава Кръстева за парадокса - хора, които вадят данъчни оценки с електронен подпис да трябва да ходят да ги заверяват в общините, преди да предприемат продажба, защото съдиите по вписванията отказват да приемат документ, издаден с електронен подпис от която и да е община.

"От гледна точна на непризнаването на електронен документ и то ако е подписан този документ с квалифициран електронен подпис, това вече е сериозно нарушение не само на българското, но и на европейското законодателство", каза още адвокат Кръстева.

Тя посъветва хората в такива случаи да обжалват тези действия. Когато става дума за административен орган, тези институции нямат право да отказват електронни документи. Това включва и данъчните оценки, те съгласно българското законодателство подписани с квалифициран електронен подпис, са достатъчно валидни, поясни адвокатът.


Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51