„Защото ние сме свикнали да приемаме, че опозицията винаги е позитивна и демократична. Само че на 9 март 1991 г. срещу Милошевич основно протестират монархисти и националисти. Основният въпрос в такава ситуация е да се избере по-малкото зло. Дипломатическите документи към дата 9 март 1991 година, тогава за западния свят по-малкото зло се оказва Милошевич. Така че е много опасна тази аналогия.“
В по-глобален план разпадането на Югославия имаше аналогия с разпадането на Съветския съюз като изкуствено създадени и изкуствено поддържани държави, подчерта Бисер Банчев.
„Травмите, които са породени в периода на тяхното съществуване, са още неизживени. Те са неизживени и в Югославия. Войната в душите на хората все още съществува. Доскоро мислехме, че и на територията на бившия Съветски съюз войната е по-скоро в душите на хората, но видяхме, че тя може да стане и съвсем реална война. Всичко това свързваме с неизживените травми от социалистическия период и неговия преход.“
Когато един брак се разпадне, вината няма как да е в едната страна, нюансите са свързани с политически конюнктура и оценка, отбеляза още историкът.
Подкрепата на Сърбия за Русия днес е много нюансирана, посочи Банчев.
„Сърбия зае максимално раздвоена позиция, каквато може би никой друг не зае. В Общото събрание на ООН категорично осъди руската агресия. Сърбия не признава и анексирането на Крим. Сърбия е единствената страна кандидатка за членство в ЕС, която не се присъедини към санкциите, като го мотивира с икономически причини. Правителството и президентът, които взеха тези решения, са подложени на атака от две страни – от една страна от прозападните сили, които смятат, че Сърбия не е достатъчно изповядваща идеите на свободата и демокрацията, от друга са подложени на атаката на крайните националисти и русофили, които смятат, че Сърбия не е изпълнила своя дълг да подкрепи Русия. В политиката нещата са в светлосенки. Истинската оценка винаги е в светлосенки.“
Генерализациите за един историк са смущаващи и могат да подведат, категоричен е Бисер Банчев, който коментира подкрепата за Русия от страна на националисти в балканските страни.
„Тук отново става дума за една дълбока балканска традиция, свързана с трудните периоди на национално-освободителните войни от 19 век и тежките избори, които е трябвало да правят балканските елити. Ние сме наследници на тези традиции. Няма как да избягаме от миналото си.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...