"Дипломацията в момента няма шанс да разреши конфликта. Все още нямаме устойчива среда за предприемане на финални усилия за устойчиви решения. Има много канали, по които върви комуникацията. Възможно е да върви комуникация по канали, които не са ни известни. През последните години в световната политика се появиха много държави, които се нагърбиха с ролята на посредници. Все още сме далече от момента, в който дипломацията ще има шанс да бъде успешна".
Това коментира пред БНР политологът Владимир Шопов.
И допълни, че точните контури на дипломатическите решения и изход от тази ситуация ще зависят от следващите ходове на Русия.
"Опити за комуникация през Китай ще останат неформални. През 2014 година Китай и Украйна подписаха двустранен договор с гаранции от китайска страна за подкрепа на Украйна при наличие на военна заплаха, заплаха от използване на ядрено оръжие. По тази линия Пекин мълчи. През последните години станахме свидетели на възникване на една ос Русия - Китай, която ще има доста политически живот".
В предаването "Събота 150" Шопов допълни:
"И преди войната в Украйна Западът започна като реакция на евразийската ос да предприема опити за укрепване на своя общностно-западен регионален процес - връщане на стратегически производства в западните държави, ускорено инвестиране във високите технологии. Поведението на Китай в тази криза ще има негативни последствия за Пекин и в самата Азия. Само за две седмици в Азия се случват доста безпрецедентни неща - бившият японски премиер Шиндзо Абе за първи път постави на масата предложение за разполагане на ограничен ядрен капацитет в Япония; в Южна Корея се промени изходът от парламентарните избори и там спечели консервативният кандидат, който допуска промяна в базови елементи на концепцията на страната за сигурност. В столиците на по-малките държави в Азия политическите елити са в паника от мълчаливата подкрепа на Пекин за случващото се в Украйна. Големите размествания ще се наблюдават и в Азия. Последствията няма да са в полза на Китай".
Политологът подчерта, че в рамките на евразийската ос се забелязва задълбочаваща се асиметрия в полза на Китай и не изключи възможността при смяна на режима на Москва новото управление да предприеме остър завой обратно в западна посока.
Интервюто с Владимир Шопов можете да чуете в звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..