Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петромир Кънчев: В България има хора, които не очакват 40 лева на ден

В бежанската криза НПО стават почти паралелна държава в добрия смисъл на думата, смята адвокатът, който се включи в хуманитарната помощ за Украйна

Петромир Кънчев
Снимка: БГНЕС

„Нарекли сме го „Втора миля за Украйна“, като протегната ръка за тези хора. Носим медикаменти, храни, неща от първа необходимост на отиване. На връщане микробусът е празен и качваме хора.“ Това разказа пред БНР адвокат Петромир Кънчев, който със съмишленици посети град Чернивци в Западна Украйна и доведе три семейства украински бежанци от град Николаев в София. Кънчев поясни, че българите са отворили домовете си за бежанците от Украйна.

„Не искат наем, нищо не искат. Просто дадоха ключовете и ги приеха в тези жилища. В България има хора, които не очакват 40 лева на ден. Те са си отворили домовете и са готови да дадат всичко, каквото имат, без да получат нещо в замяна. Това е истинската грижа, това е истинското самарянство.“

На отиване обикновено се пътува нощем, прекосява се Румъния, след границата при Сирет се намира Чернивци. Там е спокойно, на бензиностанциите няма опашки, борба за горива няма, а в магазините може да липсват някои стоки, но олиото например не си е покачило цената, разказа Кънчев. Той сподели наблюденията си, че местните са с изключително повдигнат дух.

„Хората са единни, помагат си. В целия град се усеща духът на войната, макар да няма бомби.“

Според Петромир Кънчев пасивната роля на българското правителство е наложила активността на НПО.

„Които стават почти паралелна държава в добрия смисъл на думата.“

Имахме много различни вълни от мигранти – по време на войната в Югославия имаше опасност да дойдат албанци, след това сирийските бежанци. Такъв отклик никога не е имало досега, коментира адвокат Кънчев в предаването „Преди всички“.

„И не защото ние сме расисти, а защото тези хора изглеждат, говорят като нас, имат същите мисли и мечти. Това са майки с деца, докато сирийските бежанци бяха млади момчета и това оказа влияние на реакцията, която имахме.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18