В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 100 години от рождението на една абсолютно непозната у нас българска оперна певица - Мара Колева. Тя има престижна кариера през 50-те години в Европа, но никога не е гастролирала на родна сцена. И може би името й можеше да бъде напълно забравено, ако преди години, при гостуването си в България, известният оперен диригент Антонио Гуаданьо не беше донесъл грамофонни плочи с нейни записи. Така поне имаме бегла представа за нейния глас и възможности. Трудно се откриват и сведения за нейния живот и кариера.
Мара Колева е родена на 12 март 1922 г. в Долна Оряховица в музикално семейство - баща й е учител, майката - певица. Завършва Музикалната академия при вокалните педагози Мара Маринова Цибулка и Христо Бръмбаров, после заминава през 1941 г. с италианска стипендия, за да се усъвършенства в Римската академия „Санта Чечилия“. След две години е дебютът й в Римската опера - с ролята на Йенуфа от едноименната опера на Яначек. Насочва се към вагнеровия репертоар - пее Сента от „Летящият холандец“, Елза от „Лоенгрин“, Елизабет от „Танхойзер“, роли в тетралогията „Пръстенът на нибелунга“, но предизвиква овации и с ролите на Тоска, Манон Леско, Адриана Лекуврьор, пее героините на Моцарт, Росини, Масне и Вебер.
Изявява се на сцените на много оперни театри на Италия: Рим, Торино, Палермо, Неапол, Болоня, Верона. Канят я и в други страни - Германия, Австрия, Англия, Египет, където пее ролята на Аида. Защо не се говори за нея в този славен период на нейната кариера? По до болка познати причини: брат й се разболява, тя иска да му осигури лечение в Италия, но държавата не му позволява да замине. И той умира. Мара Колева скъсва всякакви връзки в родината си и съответно я обявяват за “невъзвръщенка“, както беше прието тогава, т.е. не се позволяваше никаква информация за нея да бъде оповестена публично.
През 1963 година Колева, заедно със съпруга си арх. Любен Христов, който е известен сценограф, работещ в студиата на „Чинечита“, заминават за САЩ. След като участва в няколко спектакъла в операта в Далас тя се оттегля от кариерата си и през 1970 г. основава оперно студио в Ню Йорк, където дълги години подготвя млади певци. Не е известна датата на нейната смърт.
Чуйте в звуковия файл изпълнение на Мара Колева, запазено в Златния фонд на БНР.Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.