Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте интересът към Източна Европа като дестинация за културен и здравен туризъм

Туризмът в нова криза, записванията за лято 2022 са спрели

Балнеологията и СПА туризмът са актуални след пандемията, но постковид рехабилитацията у нас е на кота нула, отбелязват експерти

Снимка: Венета Николова

Записванията за летните почивки у нас на практика са спрели. Туристическият бранш след здравната влиза в нова криза, посочват туроператори.

Туристическият сектор се нуждае от положителни послания, които да насочат вниманието към страната ни, подчертават представителите на бизнеса.

Програми за подпомагане на възстановяването след коронавирус биха могли да стимулират СПА хотелите у нас в този труден момент, смятат още експерти от бранша.

Страната ни не бива да спира рекламните си послания към пазарите на нашия туристически продукт, изтъква Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.

Чували с пясък образуват барикади в центъра на Одеса. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В момента резервациите са спрени. Всичко е на on hold, както се казва. Ние сме на 200 километра директно срещу Одеса. За България нищо не се чува. По-добре е в момента да подаваме позитивни новини към пазара в Германия, свързани с това, че Covid е отминал, че в България е свободно, нямаме изисквания за сертификат. Че българските курорти са готови за предстоящия сезон, че полетите от Германия са на цена от 50 евро. Но информация липсва. Нищо не се чува за България. Аз самата си мисля дали това е добре или не чак толкова добре.“

Сийка Кацарова  Снимка: БГНЕС

Сийка Кацарова очертава и фона на конкуренцията – по думите ѝ, както винаги, „гърците са два сезона напред, имат конкретен план, имат конкретен бюджет“.

В момента германски авиокомпании увеличават полетите си за Източна Европа, като такъв пример е Унгария, казва експертът. Според Сийка Кацарова покрай пандемията хората предпочитат да са по-близо до собствените си страни и да летят на по-близки разстояния. Презокеанските дестинации остават атрактивни в зимните месеци, но се засилва интересът към Източна Европа, която е по-непозната като културен, здравен и бизнес туризъм.  

Павел баня  Снимка: БГНЕСБалнеологията и СПА туризмът са особено актуални след пандемията.

„Хората имат все по-голяма нужда от рехабилитация, свързана със стреса от Covid пандемията.“

Постковид рехабилитацията в България в момента е на кота нула, коментира Сийка Кацарова.

„Ние имаме в България прекрасни балнеокурорти, имаме сертифицирани клиники по рехабилитация, както и медикал СПА центрове, в които и в момента са предложени програми за постковид рехабилитация, но само срещу частно заплащане. Здравната каса или друга програма на НОИ не покриват тази програма.“  

Здравният туризъм се развива и в по-малки населени места, в селски региони, за които единствената възможност е да бъдат подпомагани през целеви програми, отбелязва Кацарова. Според нея сме единствената държава в Европа без здравни ваучери. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25