"Това са картини, които съм правил през последните години. По време на Covid епидемията изпитах свободата да работя непрекъснато, без да имам никакви други ангажименти. Последните неща са продиктувани от войната в Украйна, която не може да ме остави безучастен като художник и като гражданин. Аз изразявам недвусмислено своята позиция в тази изложба. В цикъла "Разстреляни артефакти" творбите носят болката на тази насилствена намеса".
Това каза пред БНР проф. Светозар Бенчев за изложбата "Морски чудовища и...", която ще бъде открита във вторник.
В тази изложба има много недоизказани неща, сподели авторът.
"Зрителят трябва да довърши това, което картината подсказва, да направи или не направи извод, да почувства или не усети втория план... Очаква се неговото въображение да довърши започнатото, защото има различни посоки, в който финалът би могъл да поеме.
Това са съкровени въпроси, които задавам пред себе си през последните няколко години. Някак успоредно с други проблеми занимаващи ме в изкуството се натрупва и тази особена линия непоказвани досега картини.
Те са лични, некомерсиални, но много важни за мен.
Ако едната ми половина възприема света като място, което е пълно с любов, пътешествия, хумор и красота, то има част, която вижда морски и други чудовища, мощни вълни и потънали кораби, интересува се от митове и се потапя в тях.
Преобладава черното и бялото и на места приглушен цвят, защото модулациите в тази скала предават концентрирано и без украса тайнството на това потапяне в успоредна реалност и пространство.
Доминират два цикъла: въображаеми "Морски чудовища", породен от стари географски карти с митични същества, и действителността в цикъла "Разстреляни артефакти", творбите са породени от войната в Украйна. Някъде между тях отделни творби, съхранили собствената си енергия, се обединяват в групи или действат самостоятелно. Керамичните обекти, включени в експозицията асоциират с археологически артефакти, останки от война, подобни на други останки от войни. След тях не може да бъде различен победителят".
Светозар Бенчев е роден през 1962 г. Завършва Националната художествена академия през 1989 г., специалност „Живопис“. Професор по рисуване, декан на Факултета за изящни изкуства; работи в областта на живопистта, рисунката, керамиката и графиката. Негови творби са притежание на СГХГ, Художествената галерия в Бургас, много частни колекции в Германия, Франция, Япония. Преподава рисуване в специалност „Живопис“ и в специалност „Керамика“ в НХА.
Откриването на изложбата "Морски чудовища и..." е на 7 юни, 18:30 часа, галерия "Академия", ул. "Шипка" 1.
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Светозар Бенчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..