Причината за тези промени са сигнали за липса на прозрачност при назначенията.
"Най-главното качество, което един директор на училище, трябва да притежава е да умее да работи в екип, да създава екип, да създава последователи, защото заплатите в различните училища са почти еднакви. Ако някое училище е по-добро от друго, то е благодарение на тези умения на директора". Това каза в интервю за предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт" Асен Александров, директор на 51 СУ "Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в средното образование:
"Има и много други качества, които директорът трябва да притежава. Изключителна важна е и комуникацията. На директора се налага да комуникира с всякакви институции, най-вече с родителите, с учители, с ученици. Нужно е да има и някаква креативност".
Темата за новите моменти в процедурите за назначаване на директори на училища и детски градини предизвика разнопосочни коментари в професионалната общност, като някои от действащите към момента директори имат и забележки към проект на Наредбата на Министерството на образованието и науката.
Според Валери Стоилов, директор на ОУ "Христо Ботев“ в село Невестино и председател на Съюза на работодателите в сферата на образованието за област Кюстендил, няма как проектът на Наредбата на Министерство на образованието да доведе до 100% обективност при провеждането на конкурсите за назначаване на директори на училища и детски градини:
"Ако все пак се мръдне малко по отношение на обективността в положителна посока пак ще е от полза. Там, където участват хора, винаги има момент на субективност, но ако се подобри прозрачността и има ясни критерии за оценка при конкурсите за директори, за мен това ще бъде положително. Това, което мога да кажа от пръв прочит на Наредбата, е, че липсват ясни критерии за оценка на програмата за развитие на училището. не става ясно комисията по какви критерии ще оценява програмите за развитието, които представят отделните кандидати".
Цялото интервю с Асен Александров и репортажа на Андрей Борисов можете да чуете от звуковия файл.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..