Причината за тези промени са сигнали за липса на прозрачност при назначенията.
"Най-главното качество, което един директор на училище, трябва да притежава е да умее да работи в екип, да създава екип, да създава последователи, защото заплатите в различните училища са почти еднакви. Ако някое училище е по-добро от друго, то е благодарение на тези умения на директора". Това каза в интервю за предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт" Асен Александров, директор на 51 СУ "Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в средното образование:
"Има и много други качества, които директорът трябва да притежава. Изключителна важна е и комуникацията. На директора се налага да комуникира с всякакви институции, най-вече с родителите, с учители, с ученици. Нужно е да има и някаква креативност".
Темата за новите моменти в процедурите за назначаване на директори на училища и детски градини предизвика разнопосочни коментари в професионалната общност, като някои от действащите към момента директори имат и забележки към проект на Наредбата на Министерството на образованието и науката.
Според Валери Стоилов, директор на ОУ "Христо Ботев“ в село Невестино и председател на Съюза на работодателите в сферата на образованието за област Кюстендил, няма как проектът на Наредбата на Министерство на образованието да доведе до 100% обективност при провеждането на конкурсите за назначаване на директори на училища и детски градини:
"Ако все пак се мръдне малко по отношение на обективността в положителна посока пак ще е от полза. Там, където участват хора, винаги има момент на субективност, но ако се подобри прозрачността и има ясни критерии за оценка при конкурсите за директори, за мен това ще бъде положително. Това, което мога да кажа от пръв прочит на Наредбата, е, че липсват ясни критерии за оценка на програмата за развитие на училището. не става ясно комисията по какви критерии ще оценява програмите за развитието, които представят отделните кандидати".
Цялото интервю с Асен Александров и репортажа на Андрей Борисов можете да чуете от звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..